Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Fita: nie poddajemy się z Pleśną. Mamy różne scenariusze

30.05.2020 13:00 | 2 komentarze | ma.w

Decyzja o zorganizowanym wyjeździe na kultowy obóz nad morzem wciąż się odsuwa, bo w magistracie przy Batorego czekają na odgórne, rządowe ustalenia co do prowadzenia obozowisk w czasie pandemii.

Fita: nie poddajemy się z Pleśną. Mamy różne scenariusze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co roku o tej porze już dawno było wiadomo, kiedy są organizowane turnusy, kto nań się wybiera i kompletowana była kadra opiekunów. Pandemia wyhamowała wszelkie działania urzędu w tym zakresie. – Żeby „odpalić” Pleśną potrzeba półtora miesiąca przygotowań – mówi nam wiceprezydent Raciborza Michał Fita. To on na początku roku jeździł nad Bałtyk, żeby ustalić w urzędnikami w Słupsku czy obóz można w ogóle zorganizować. Na jego terenie w Pleśnej miał stanąć maszt łączności wojskowej, co komplikowało pobyt tam dzieci i młodzieży. Sprawę masztu udało się rozwiązać, ale pandemia skutecznie pokrzyżowała plany otwarcia miejskiego obozowiska.

– Śledzimy rozwój sytuacji epidemicznej w kraju, czekamy na wytyczne rządu – wyjaśnia nam M. Fita. Jak podkreśla, w magistracie „jest wola, jest chęć” co do organizacji wypoczynku nad Bałtykiem. Tak się składa, że to już 50 lat odkąd jeżdżą tam raciborzanie.

Procedury i rygory

Jeśli do Pleśnej będzie można jechać, to na pewno tegoroczne wakacje tam będą wyjątkowe. – Spodziewamy się określonych obwarowań, do których trzeba będzie się dostosować – przewiduje wiceprezydent miasta. Podaje pierwszy z brzegu przykład. – Jeśli ktoś na obozie okaże się „dodatni” w teście na koronawirusa, to jak ma wyglądać kwestia kwarantanny tamże? – mówi M. Fita. Procedury, rygory będą pewnie towarzyszyć obozowiczom na każdym kroku.

Co jest pewne, to tradycyjny termin turnusów na pewno ulegnie zmianie. – Nie ruszymy z początkiem wakacji, ale w lipcu moglibyśmy jeszcze zdążyć z całością – uważa pierwszy zastępca Dariusza Polowego. Zaznacza, że Miasta nie będzie stać w tym roku na tradycyjną dopłatę do turnusu raciborzan, więc stawka na pewno pójdzie w górę. Dodatkowe koszty może wygenerować konieczność dostosowania obozu do wymogów reżimu sanitarnego.

Wielka „zerówka”

Michał Fita na bieżąco konsultuje organizację obozowiska z harcerzami z Kuźni Raciborskiej. Ci też co roku jeżdżą do Pleśnej, do obozu usytuowanego po sąsiedzku dla raciborzan.

Jak powiedział nam wiceprezydent, jednym ze scenariuszy, które Miasto bierze pod rozwagę, jest otwarcie obozu na ofertę ogólnodostępną dla całych rodzin z Raciborza. – Gdyby nie doszło do organizacji wypoczynku w tradycyjnej formie, dla dzieci i młodzieży, warto rozważyć taką ewentualność – zaznacza M. Fita. Co roku do Pleśnej jeździli na tzw. „zerówki” pracownicy urzędu i jego jednostek. Organizowano tak dwa 10-dniowe turnusy w drugiej połowie sierpnia.

(ma.w)Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza