Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Wyglenda: Racibórz zarasta zielskiem. To ratunek przed suszą?

22.05.2020 09:23 | 0 komentarzy | ma.w

- Trawy zarastają wszystko - zaalarmował w czwartek radę miasta Eugeniusz Wyglenda na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej. Jego zdaniem to zaniedbanie służb miejskich. - Przed rokiem też miasto zarastało i w urzędzie obiecywali, że poprawi się w tym roku. Wcale nie jest lepiej, tylko gorzej - stwierdził z goryczą członek „Razem dla Raciborza”.

Wyglenda: Racibórz zarasta zielskiem. To ratunek przed suszą?
Radny Wyglenda wskazał, że wizytówką zarośniętego Raciborza jest rejon zabytkowego spichlerza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyglenda jest radnym z dzielnicy Studzienna. W pobliskim Sudole znajduje się zabytkowy spichlerz, przy którym samorząd ustawił ławkę i statyw pod informację o obiekcie. - Nie można nawet do nich dojść, bo rosną lebiody metrowe - podał na forum komisji E. Wyglenda. Dodał, że fatalny widok jest także na placu Wolności, gdzie znajduje się skwer z ławeczkami. - Wszędzie trawa zarasta wszystko - rzucił. Za przykład właściwego koszenia podał utrzymanie zieleni przy drodze krajowej nr 45 biegnącej m.in. przez Studzienną. - Już dwa razy tam kosili - podsumował E. Wyglenda.

Na posiedzeniu komisji do słów radnego nie odniósł się nikt z grona prezydentów miasta, choć uczestniczyli w nim wszyscy trzej - Dariusz Polowy z zastępcami.

Głos zabrał goszczący na obradach Marek Labus, lekarz i menadżer służby zdrowia zaproszony do omówienia tematu braku szpitala i przychodni w mieście. Zauważył, że rezygnacja z cięcia traw może mieć związek z postępującą suszą. - Sam jestem orędownikiem koszenia z powodów alergicznych, ale tu dostrzegam usprawiedliwienie sytuacją suszy - zaznaczył Labus.

Zwróciliśmy się z zapytaniem o strategię koszenia traw w mieście w dobie suszy do wiceprezydenta Raciborza Dominika Koniecznego. W magistracie II zastępca Polowego odpowiada za kwestie komunalne. - Prowadzimy rozsądną politykę w tym zakresie. Tam, gdzie trzeba, wykonywane jest koszenie. Chodzi m.in. o estetykę miasta. Miejsca reprezentacyjne staramy się utrzymać we właściwym porządku - wyjaśnił Konieczny. Zaznaczył, że aktualnie urząd nie stosuje specjalnych działań odnośnie wiosenno - letniej suszy. Według Koniecznego trzeba zachować pewną równowagę w koszeniu obszarów zielonych. - Kiedy przesadzimy, to odezwą się alergicy. Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia suszą, ale musimy wyważyć argumenty za i przeciw - kwituje wiceprezydent. Dodaje przy tym, że ograniczenie wydatków na koszenie miejskich terenów zielonych to mniejsze obciążenie budżetu Raciborza, w którym trzeba szukać wszelkich oszczędności w czasach pandemii koronawirusa.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Marek Labus

Marek Labus

Lekarz laryngolog, menadżer ochrony zdrowia