Piątek, 29 maja 2020

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Kąpielisko w Żorach powstanie do 2022 roku - dziś podpisano umowę na dofinansowanie

21.05.2020 09:45 | 0 komentarzy | ska

Wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża oraz wiceprezydent miasta Żory Daniel Wawrzyczek podpisali dziś umowę na dofinansowanie ogromnej i długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji - przebudowy byłego basenu w dzielnicy Rój na nowoczesne kąpielisko z terenem rekreacyjnym. 

Kąpielisko w Żorach powstanie do 2022 roku - dziś podpisano umowę na dofinansowanie
Wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek oraz wicemarszałek woj. śląskiego Wojciech Kałuża. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kąpielisko w Żorach powstanie do 2022 roku - dziś podpisano umowę na dofinansowanie

Mieszkańcy na remont basenu czekają od lat. Kiedy obiekt został zamknięty, pojawiały się różne pomysły na jego remont, m.in. w budżecie obywatelskim. To jednak okazało się zbyt kosztownym przedsięwzięciem, aby miasto mogło udźwignąć modernizację na barkach własnego budżetu. W tym roku wreszcie z pomocą przyszły środki unijne, rozdysponowane przez Urząd Marszałkowski. 

Basen w dzielnicy Rój został zamknięty w 2017 roku z powodu złego stanu technicznego, niepozwalającego na jego dalsze użytkowanie. Po jego zamknięciu rozpoczęły się analizy, mające na celu jak najlepsze zagospodarowanie terenu Ośrodka Rekreacyjnego MOSiR, które pozwoli w pełni wykorzystać atuty tego miejsce i tym samym stworzyć przyjazną przestrzeń, służącą do całorocznego wypoczynku. 

Koszt modernizacji kąpieliska wraz z terenem rekreacyjnym wyniesie 7,2 mln zł, z czego 4,6 mln zł będzie stanowiła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego. - Termin wykonania inwestycji to maj 2022 roku, aby mieszkańcy już od czerwca 2022 roku mogli cieszyć się nowym obiektem - mówi Daniel Wawrzyczek, wiceprezydent Żor. 

Według planu w miejscu starego basenu powstać ma tzw. staw kąpielowy, łączący elementy kąpieliska i przyrody. Stawy kąpielowe to alternatywa dla klasycznych basenów. Woda w nich jest filtrowana i regenerowana metodami naturalnymi i  przyjaznymi dla zdrowia. Na podobną inwestycję zdecydowało się miasto Rybnik, w miejscu dawnego kąpieliska w Kamieniu. Od momentu oddania do użytku kąpieliska, cieszy się ono ogromną popularnością. 

Historia basenu w Żorach-Roju nieodłącznie wiąże się z kopalnią Żory. - Na początku był to zbiornik przeciwpożarowy dla kopalni Żory, później przekształcony w basen dla górników i ich rodzin, z którego chętnie korzystali mieszkańcy całej okolicy - wspomina Kazimierz Dajka, radny dzielnicy Rogoźna. - Teraz wreszcie z czystym sumieniem będę mógł powiedzieć mieszkańcom konkretną datę wykonania remontu. Basen ma być gotowy na sezon 2022 - dodaje Władysław Łukasiewicz, radny dzielnicy Rój. 

Wicemarszałek Wojciech Kałuża podkreślił, że dzięki temu rozdaniu RPO mieszkańcy wielu miejsc w regionie będą cieszyć się nowymi miejscami dla spędzania wolnego czasu. Dofinansowanie otrzymały m.in. remont Parku Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju za ponad 10 mln zł, modernizacja raciborskich bulwarów nad Odrą czy także kolejny etap prac na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.