Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Reakcja radnych na wyjaśnienia dyrektora szpitala: bełkot bezczelny i buta

21.05.2020 09:17 | 10 komentarzy | ma.w

Franciszek Marcol obwieścił, że szef raciborskiej lecznicy utracił jego zaufanie. Łukasz Mura uznał odpowiedź dyrektora za „bełkot bezczelny”, a Elżbieta Biskup mówiła o niej: buta dyrektora Rudnika, brak pokory totalnie. Podniesione głosy zdominowały majowe posiedzenie komisji zdrowia.

Reakcja radnych na wyjaśnienia dyrektora szpitala: bełkot bezczelny i buta
Łukasz Mura i Elżbieta Biskup
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obrady komisji odbyły się w tradycyjnej formie, w sali sesyjnej żółtego budynku starostwa. Radnym powiatowym wręczono rękawiczki, był płyn do dezynfekcji i krzesła oraz stoły rozstawione tak, by dochować odpowiednich odstępów między uczestnikami posiedzenia.

Drugim jego punktem miała być tradycyjna w tym gremium wizyta dyrektora szpitala zakaźnego Ryszarda Rudnika. Ten jest regularnym gościem komisji, bywa nawet na wyjazdowych posiedzeniach, ale w dobie pandemii stawia na zdalne uczestnictwo w takich wydarzeniach. Zapowiedział, że może spotkać się z radnymi, ale wirtualnie.

Przewodniczącemu komisji Franciszkowi Marcolowi taka formuła nie odpowiadała. Jest zwolennikiem spotkań „na żywo”. Próbował już komisji w formie hybrydowej – częściowo on-line i stacjonarnie, ale przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem.

Pielęgniarki jak górnicy

Marcol czekał na R. Rudnika godzinę we wtorek 19 maja (komisja zaczęła się o godz. 15.00, szef lecznicy miał być ok. 16.00), a gdy ten się nie pojawił zwrócił się z pytaniami – swoimi i radnych z klubu PiS - do wicestarosty raciborskiego Marka Kurpisa. Specjalnie na komisję zdrowia wybrał się Łukasz Mura, który w niej nie zasiada. Chciał spotkać się bezpośrednio z dyrektorem szpitala. Miał uwagi do odpowiedzi Ryszarda Rudnika na jego interpelacją w sprawach szpitala. Pytał m.in. o nowe umowy dla kadry pielęgniarskiej. Dyrektor odparł, że nie widzi takiej potrzeby.

Mura pytał o umowy, bo według niego warunki pracy w szpitalu się zmieniły. - Czy dokonano jakiś analiz prawnych tej sprawy? Np. w zakresie okresu składkowego? Pielęgniarki pracując z zakażonymi są tak samo traktowane jak wcześniej – mówił radnym Ł. Mura. Każdemu z obecnych wręczył po egzemplarzu swej interpelacji i odpowiedzi dyrektora. - Przedstawiam je wam, żeby każdy dowiedział się prawdy – nadmienił.

Mura pracuje w kopalni. Porównał sytuację pielęgniarek w covidowym szpitalu z sytuacją górników pracujących w trudniejsze warunkach. - Jak górnik jest tam posyłany, ma to gratyfikowane. Są wtedy aneksy umów i ja widzę tu analogię. Tak to powinno być w szpitalu – stwierdził radny.

Dyrektor w kombinezonie

Swoją dezaprobatę dla wyjaśnień dyrekcji wyraził przewodniczący Franciszek Marcol, stale recenzujący sprawy z Gamowskiej. - Mnie pan dyrektor może traktować jako ostatniego we wsi, ale on nas traktuje tak jak swoich pracowników. Powinien się spotkać ze swoją załogą, wytłumaczyć jej sytuację. Przecież dyrektor opowiadał, że założył kombinezon ochronny i po godzinie użytkowania był bardzo zmęczony. On nie był w stanie porozmawiać z personelem jak człowiek z człowiekiem.

Nawalił dziś pan dyrektor – ocenił szef komisji. Wskazał, że do starostwa przyszli wszyscy radni, dodatkowo zjawił się Ł. Mura i przyszedł zdać swój raport dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Henryk Hildebrand. Marcol skrytykował przy tym dotychczasowe zdalne formy spotkań radnych. - Myśmy się schowali – podsumował.

Kto jest do wymiany?

Radny Mura wytoczył jeszcze jedno działo, kierując je w stronę dyrektora szpitala. Zacytował jego słowa z odpowiedzi na interpelację, że całe otoczenie pracuje nad negatywnym wizerunkiem lecznicy, co będzie miało wpływ na ponowne przekształcenie szpitala. - Że robimy czarny PR – dorzucił radny Paweł Płonka. - Ktoś jest do wymiany, albo my albo dyrekcja – skwitował Ł. Mura. Porównał sytuację z odpowiedzią na jego zapytania do swoich doświadczeń z samorządu wodzisławskiego. - 6 lat działam w samorządzie. Starosta wodzisławski zawsze konkretnie mi odpowiedział. A tutaj bełkot bezczelny jakiś – nie krył irytacji Łukasz Mura. Spytał przewodniczącego rady Adama Wajdę czy tak powinien odpowiadać dyrektor jednostki radnemu?

Mura_bełkot bezczelny.mp3


Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Hildebrandt

Henryk Hildebrandt

Radny Gminy Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Łukasz Mura

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego