Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Rybnicki policjant i jego pies szukają zaginionych

20.05.2020 09:32 | 0 komentarzy | acz

Przychodzi do służby, zakłada mundur i rusza w teren, by pomagać ludziom. Nie sam, lecz z czworonożnym kompanem. Tak jest również poza służbą, a w obydwu przypadkach towarzyszą dwa wyjątkowe psy.

Rybnicki policjant i jego pies szukają zaginionych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszym jest policyjny pies „Kira”, którego młodszy aspirant Szymon Wieczorek z rybnickiej komendy jest przewodnikiem. Jako zgrany duet, mundurowy i jego pupil mają na swoim koncie wiele sukcesów. Po służbie policjant nadal pomaga innym. Wtedy do współpracy wkracza jego prywatny pupil – Heban, który jest wyszkolony w Polskim Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. Takie umiejętności psiaka pozwalają policjantowi i jego przyjacielowi również poza służbą ratować ludzkie zdrowie i życie. A wszystko z pasji i miłości do zwierząt.

Młodszy aspirant Szymon Wieczorek służbę w policji pełni od 2010 roku. Jako młody policjant, swoją drogę zawodową rozpoczął w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym w Komisariacie Policji w Czerwionce-Leszczynach. Od 2016 roku mundurowy jest przewodnikiem psa służbowego „Kiry”. Jest to policyjny pies patrolowy. Na swoim koncie mają już wiele wspólnych sukcesów, między innymi w poszukiwaniach osób zaginionych.

Jak wiadomo, psy służbowe szkolone są do przeróżnych zadań. Pomimo, że żyjemy w dobie specjalistycznego sprzętu, to nic nie zastąpi ich nosa, który pomaga w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych, narkotyków, poszukiwaniu zaginionych czy identyfikacji zapachów. Nauczone są pokonywania przeszkód, posłuszeństwa i obrony. Nie ulega wątpliwości, że praca z czworonogiem i troska o niego, dla przewodnika psa służbowego jest codziennością. W czasie wspólnych szkoleń, a później służb, nie tylko psy przywiązują się do opiekunów, ale również opiekunowie do swoich czworonogów. W relacji przewodnik-pies powstaje ogromna zażyłość. Młodszy aspirant Wieczorek przyznaje, że podczas wspólnej służby ważna jest odpowiedzialność, partnerstwo, zaufanie oraz więź między człowiekiem i zwierzęciem.

W czasie wolnym od służby policjant również niesie pomoc wraz z czworonogiem. Tym razem pomaga mu „Heban”, jego prywatny pupil, który podobnie jak Kira jest bardzo dzielny oraz specjalistycznie wyszkolony, by ratować innych. Pies zdał egzamin w 2014 roku w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, a Szymon jako przewodnik, zdał egzamin z zakresu taktyk i technik działań z wykorzystaniem psów ratowniczych. Aktualnie posiada certyfikat wydany przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W ten sposób stworzył kolejny wyjątkowy duet z czworonogiem. Szymon i „Heban” co jakiś czas proszeni są o wsparcie w poszukiwaniach osób i mają na swoim koncie już kilka wskazań. W ostatnim czasie, na prośbą rodziny zaginionego, prowadzili m. in. poszukiwania w Pyskowicach na Kanale Gliwickim. Szymon wraz z Hebanem systematycznie biorą udział w szkoleniach w Polsce i za granicą. Raz w roku pies ten jest egzaminowany przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.
(acz)