Wtorek, 14 lipca 2020

imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury

RSS

Dyrektor szpitala nie zmieni umów pielęgniarkom, bo nie zmieniły się ich obowiązki

19.05.2020 15:40 | 11 komentarzy | ma.w

Jaka jest podstawa prawna zaniechania zmian w umowach o pracę pielęgniarek w szpitalu zakaźnym? - spytała starostę raciborskiego radna powiatowa Elżbieta Biskup. Mimo kolejnych zapytań w tej sprawie, dyrekcja lecznicy jest nieugięta.

Dyrektor szpitala nie zmieni umów pielęgniarkom, bo nie zmieniły się ich obowiązki
Radna powiatowa Elżbieta Biskup pytała o umowy z pielęgniarkami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radna wskazuje, że pielęgniarki pracują teraz w szpitalu jednoimiennym, do którego trafiły wskutek przekształcenia szpitala rejonowego. - Oczywistą sprawą przy zmianie zakresu obowiązków pracowniczych jest aneksowanie umów o pracę - zauważyła Elżbieta Biskup, w przeszłości długoletnia dyrektor MDK w Raciborzu, gdzie odpowiadała m.in. za warunki pracy swego personelu. Dziwi ją, że zabrakło zmiany umów dla personelu pielęgniarskiego w przekształconym szpitalu.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda skonsultował odpowiedź z dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem.

Odparł radnej, że w opinii szefa raciborskiej lecznicy zmiana umów jest niepotrzebna, gdyż zakres obowiązków personelu medycznego się nie zmienił i nie zmieniły się też stanowiska pracy.

Z informacji, jakie parokrotnie dotarły do redakcji Nowin, pielęgniarki wskazywały, że ich praca znacząco różni się teraz od tej, wykonywanej wcześniej w szpitalu rejonowym. Muszą zakładać do podstawowych czynności szczelne kombinezony krępujące ich ruchy. Praca w tych ubiorach jest męcząca, z tzw. strefy brudnej wychodzą wyczerpane. Są zmuszone do stosowania wzmożonych środków ostrożności przy pracy z chorymi na koronawirusa. Na ich barkach spoczywa organizacja pracy w szpitalu zakaźnym, od momentu jego przekształcenia. - Wracam do domu, padam w fotelu i zasypiam. Jak nigdy wcześniej - mówiła nam jedna z doświadczonych pracownic szpitala w Raciborzu.

Pielęgniarki wskazują przykład ich koleżanek po fachu ze szpitala w Kędzierzynie - Koźlu, których umowy zostały zmienione na czas pandemii, a stawki płac podwyższone.

Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu