Wtorek, 27 lipca 2021

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Uchwały śmieciowe trafiły do kosza

24.05.2020 13:00 | 18 komentarzy | juk

Wodzisławscy urzędnicy muszą poprawić dwie uchwały śmieciowe. Powód? Zostały uchylone z powodu ich błędów technicznych.

Uchwały śmieciowe trafiły do kosza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Służby Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego zakwestionowały dwie uchwały wodzisławskiej rady. Anulowane dokumenty dotyczą gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta. „Uchybienia w przedmiotowych uchwałach należy zaliczyć do kategorii istotnych naruszeń prawa” czytamy w uzasadnieniach rozstrzygnięć.

Dwa dokumenty odrzucone

Pod koniec marca radni przyjęli pakiet kilku uchwał związanych z utrzymaniem czystości i odbiorem odpadów. Pod koniec kwietnia dwie z nich nadzór prawny wojewody Wieczorka uznał za wadliwe i w całości uchylił. Chodzi o uchwały w sprawie: szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku. Temat podjął podczas majowej sesji przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. Przypomniał, że przed uchwaleniem dokumentów, była informacja z urzędu, że radni mają się jak najszybciej zająć tymi uchwałami. Powód? To na ich podstawie miasto do końca roku otworzyć przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Jeżeli złożone oferty będą za wysokie, to włodarze planowali wdrożenie planu b. Zakłada on powołanie w porozumieniu z innymi miastami i gminami powiatu wodzisławskiego, własnych struktur, które zajmą się odbiorem śmieci od mieszkańców. Chodzi o to żeby zatrzymać wzrost opłaty śmieciowej. – Czy jeżeli poprawione uchwały ponownie uchwalimy w maju, to zdążymy z całą tą procedurą – dopytywał przewodniczący Szwagrzak.

Błędy w zapisach

Na pytanie pana przewodniczącego odpowiedział zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek. – Sytuacja jest dosyć skomplikowana – zaczął dodając, że w ostatnim czasie nadzór wojewody uchyla uchwały śmieciowe większości miast i gmin. – To, że wytknięto nam błędy, to pewnego rodzaju jest moją porażką – dodał. Zastępca prezydenta wyjaśnił, że uchwały nie zostały uchylone z powodu ich założeń, ale z powodu ich zapisów technicznych. – Zmieniło się podejście nadzoru prawnego w tej materii – tłumaczył. Dodała, że wydział gospodarki komunalnej pracuje nad poprawieniem dokumentów. W przeciągu kilku najbliższych dni miasto zamierza wystąpić do Sanepidu o opinię oraz przeprowadzić ponownie konsultacje społeczne. Następnie dokumenty zostaną przedstawione radnym, tak aby mogli je uchwalić podczas najbliższej sesji. – Mam nadzieje, że zdążymy z przeprowadzeniem wszystkich procedur, gdyby w przetargu okazało się, że zaproponowane ceny nie są dla nas satysfakcjonujące – dodał Wojciech Krzyżek.

(juk)

Ludzie:

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia