Poniedziałek, 23 listopada 2020

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Epidemia na Śląsku:

Zapytaj prawnika: Kiedy rodzic może wystąpić o alimenty od dorosłego dziecka?

23.05.2020 07:00 | 0 komentarzy | red

Aby żądać alimentów od dorosłego dziecka rodzic musi znajdować się w niedostatku - pisze Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Zapytaj prawnika: Kiedy rodzic może wystąpić o alimenty od dorosłego dziecka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby żądać alimentów od dorosłego dziecka rodzic musi znajdować się w niedostatku. Jest to pojęcie nieostre. Wyjaśniając je najprościej: muszą zaistnieć przesłanki do stwierdzenia, że rodzic nie jest w stanie własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb takich jak np. opłaty za mieszkanie, jedzenie, odzież, lekarstwa. W każdym przypadku sąd indywidualnie ocenia w odniesieniu do konkretnej osoby czy dana potrzeba jest usprawiedliwiona czyli konieczna do życia i nie mogąca zostać zrealizowaną przez samego rodzica. Jeśli rodzic własnymi siłami może zaspokoić swoje potrzeby częściowo, obowiązek alimentacyjny zobowiązanego będzie ograniczał się do tej niezaspokojonej części. Jeśli chodzi o wysokość roszczenia to tak jak w przypadku każdych alimentów również te od dorosłych dzieci na rzecz rodziców zależą od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i od majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego.

Uwaga wyjątek:

Dziecko może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem rodzica, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Uchylenie może więc być uzasadnione np. tym, że rodzic dopuścił się zachowań budzących powszechną dezaprobatę w społeczeństwie godzących w życie lub zdrowie dziecka lub jego najbliższej rodziny lub znalazł się w niedostatku ze swojej winy. To rozwiązanie ma na celu przede wszystkim ochronę osoby skrzywdzonej, aby obowiązek alimentacyjny zależał nie tylko od więzów krwi, ale by był też ustalany w odniesieniu do indywidualnych okoliczności.


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.