Piątek, 29 maja 2020

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Mieszkanie za remont

22.05.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej podjął decyzję o adaptacji na mieszkania pomieszczeń do tej pory nieużytkowanych w ten sposób. To, jak tłumaczą urzędnicy, pokłosie dużych potrzeb mieszkaniowych oraz opóźnienia w realizacji rządowego programu „Mieszkanie +”. O część prac w pomieszczeniach zadba miasto, pozostałe muszą wykonać najemcy.

Mieszkanie za remont
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie urząd dysponuje trzema lokalami do adaptacji w budynku przy ulicy Słowackiego 5. To obiekt przewidziany do ocieplenia i podłączenia gazu sieciowego w 2021 roku. – O najem mieszkania mogą ubiegać się mieszkańcy gminy Kuźnia Raciborska bez stosowania się do kryterium dochodowego, przy czym osoby znajdujące się na liście oczekujących na mieszkanie z zasobu komunalnego mają pierwszeństwo przed innymi osobami* – tłumaczą urzędnicy.

Lokale zostaną wyposażone przez miasto** w: drzwi wejściowe, okna plastikowe, ścianki działowe, piony wodociągowe wody zimnej, piony kanalizacyjne (budynek jest podłączony do kanalizacji miejskiej) oraz elektryczne skrzynki przyłączeniowe. Wewnętrzna instalacja elektryczna i wodociągowa musi zostać wykonana już przez najemcę na swój koszt i odebrana przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej. To samo dotyczy pozostałych robót wykończeniowych, w tym podłóg, ścian i sufitów oraz drzwi wewnętrznych. – W przypadku przydziału mieszkania najemca ma dwanaście miesięcy na wykonanie adaptacji, a następnie przez kolejne dwanaście miesięcy będzie zwolniony z czynszu (łącznie przez dwa lata) – wyjaśniają w urzędzie miejskim.

Urzędnicy informują, że pomieszczenia do adaptacji będą osiągalne z początkiem czerwca. Do końca tego miesiąca zainteresowane osoby mogą zgłaszać swój akces. Szczegółowych informacji udziela Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej. – Wkrótce można spodziewać się kolejnych lokali do adaptacji – zapowiada urząd miejski.

(mad)


*Przy czym przydział istniejących mieszkań komunalnych odbywa się tak jak dotychczas, według listy.

** To w ramach dofinansowania, jakie miasto otrzymało na realizację projektu „Poprawa parametrów efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w Gminie Kuźnia Raciborska”. Wartość zadania to prawie 586 tys. zł, a kwota dofinansowania opiewa na niecałe 454 tys. zł. Zmian w ramach tego projektu doczekają się dwa budynki: przy ulicy Słowackiego 5 i Kasztanowej 6.