środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Przedszkole w Gamowie będzie pracowało dłużej?

21.05.2020 12:00 | 0 komentarzy | mad

Taka propozycja pojawiła się ze strony urzędy gminy. To wyjście naprzeciwko potrzebie mieszkańców, zatrzymywanie pociech na terenie gminy oraz ratowanie placówki przed ewentualnym jej wygaszaniem.

Przedszkole w Gamowie będzie pracowało dłużej?
Zdjęcie poglądowe, fot. Gmina Rudnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 dzieci niestety nie znalazło miejsc w przedszkolach w Rudniku i Szonowicach. W zamian zaproponowano rodzicom miejsce w przedszkolu w Gamowie, gdzie nabór był skromniejszy. – Szkoda, żeby dzieci poszły nam do innych gmin, bo w tym momencie raz, że tracimy je, jeśli chodzi o kontynuację nauki, a po drugie musimy płacić za te dzieci innym gminom – mówiła na minionym wspólnym posiedzeniu komisji Gabriela Seidel, inspektor ds. oświaty, kultury i sportu rudnickiego urzędu gminy. Urzędniczka po konsultacji z wójtem Piotrem Rybką zadzwoniła do tych rodziców, rozpoznając, czy są zainteresowani, aby ich pociechy uczęszczały do placówki w Gamowie. Okazało się, że część osób wyraziła taką wolę. Rodzice podkreślali jednak, że potrzebują pozostawiać dzieci do 16.00. Pojawiła się więc potrzeba wydłużenia pracy przedszkola o trzy godziny. A ta decyzja leży już w gestii rady gminy. Placówka miałaby więc funkcjonować godzinowo podobnie tak jak pozostałe przedszkola w gminie.

Radny Artur Osak, mówiąc, że jest jak najbardziej za wydłużeniem godzin, pytał wójta Piotra Rybę o plany budowy przedszkola w Rudniku*. Rajcę ciekawiło czy rozbudowa przedszkola w przyszłości zapewniłaby tej piętnastce nieprzyjętych dzisiaj dzieci miejsce w nowo powstałej placówce. Wójt wyjaśniał, że obecnie nie. Przedszkole po jego dostosowaniu i rozbudowaniu obiektu, będzie mogło przyjąć 50 dzieci, czyli dwa pełne oddziały. Później jednak ciągle istnieje możliwość kolejnej rozbudowy. Najpierw jednak musi minąć trwałość projektu stojącego przy placu „Nivea” (co potrwa jeszcze trzy lata). Gmina ma w zamierzeniach przeniesienie placu w inne miejsce na terenie placówki, a w jego miejscu dalej rozbudowanie placówki o kolejne oddziały, bądź też żłobek.

Zdaniem wójta Piotra Rybki wydłużenie pracy gamowskiego przedszkola jest dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony wpłynie na liczebność dzieci, które będą tam uczęszczać, a z drugiej pozwoli zachować funkcjonowanie placówki. Wójt zapowiada, że gmina będzie chciała dopłacać do paliwa tym rodzicom, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, ze względu na to, że nie są z okręgu, gdzie ich dzieci powinny uczęszczać.

(mad)


* Przypomnijmy, przedszkole ma powstać w jednym ze skrzydeł rudnickiej szkoły podstawowej. Placówkę należy przenieść z obecnej lokalizacji, czyli z ul. Stawowej 5, ponieważ w obiekcie wykryto nieprawidłowości w zabezpieczeniach przeciwpożarowych (czytaj więcej: www.nowiny.pl/156655).