Sobota, 6 czerwca 2020

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Chcieli dotacje na gaz, teraz rezygnują

22.05.2020 07:00 | 7 komentarzy | art

Urząd Gminy w Godowie wydłużył do 25 maja nabór wniosków o dotacje do wymiany starych kotłów w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Czy to oznacza, że brakuje chętnych? – Chętni są, ale niektórzy rezygnują – tłumaczy Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

Chcieli dotacje na gaz, teraz rezygnują
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GODÓW Urząd Gminy w Godowie drugi rok z rzędu dotuje przede wszystkim zakup kotłów gazowych, które mają zastąpić używane w domach kopciuchy. W praktyce wygląda to tak, że jeśli ktoś chce wymienić starego kopciucha, to jeśli chce liczyć na dotację z urzędu, musi wymienić go na kocioł gazowy. Włodarze gminy tłumaczą, że to bardziej ekologicznie podejście, tym bardziej że zdecydowana większość gminy jest zgazyfikowana. Większość to nie znaczy całość. Są miejsca, w których sieci gazowej nie ma, więc niektórzy mieszkańcy nie mogą skorzystać w ogóle z dotacji. Chyba że w danym roku nie ma wystarczającej liczby chętnych na kotły gazowe, to wtedy gmina dotuje pozostałe źródła ciepła, w tym kotły na pelet i węgiel.

W tym roku gmina planuje udzielić setkę dotacji po 5 tys. zł każda. Jeszcze w poniedziałek 11 maja, podczas sesji Rady Gminy w Godowie, wójt Mariusz Adamczyk wyjaśniał, że złożono ponad 90 wniosków na kotły gazowe. Dwa dni później na stronie urzędu została zamieszczona informacja o tym, że nabór dotacji na kotły gazowe został wydłużony. – W zasadzie złożono już prawie setkę wniosków, ale część mieszkańców, którzy złożyli wnioski, wycofała je, a inni dzwonią, że też będą wycofywać wnioski. Nie wszyscy po prostu zdążą załatwić formalności związane z wykonaniem wewnętrznej instalacji gazowej. Dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć nabór wniosków – mówi wójt Mariusz Adamczyk. Nabór będzie kontynuowany do 25 maja włącznie.

Urząd gminy przypomina, że wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej w celu montażu gazowego kotła CO wymaga wykonania projektu technicznego i uzyskania pozwolenia na budowę. Organem właściwym w sprawie pozwolenia na budowę jest Starosta Wodzisławski.

(art)


Wniosek o udzielenie dofinansowania, wraz z wymaganymi załącznikami, udostępniony jest na stronie internetowej gminy. Druki dostępne są również przy wejściu do budynku Urzędu Gminy. Wnioski składać można elektronicznie na adres: pone2020@godow.pl, pocztą tradycyjną lub bezpośrednio do skrzynki podawczej opisanej „PONE 2020” i zlokalizowanej przy wejściu do budynku Urzędu Gminy. Skrzynka dostępna jest w poniedziałki od godziny 7.30 do 16.30, od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 14.30 i w piątki od godziny 7.30 do 12.30.