Czwartek, 3 grudnia 2020

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Epidemia koronawirusa:

Kredyty dla rolników. Jak się o nie starać?

17.05.2020 23:14 | 0 komentarzy | MK

Kredyt dla rolników to dedykowany produkt bankowy, który można wykorzystać na różnorodne cele. Możesz dzięki nim pozyskać środki na skuteczną walkę z przeciwnościami stwarzanymi przez naturę. Zdobytą gotówkę możesz także przeznaczyć na zmianę profilu działalności rolniczej lub dodatkowe inwestycje, które przyspieszą pracę i pomogą wygenerować większy dochód. Warto wiedzieć, jakie rodzaje finansowania są dostępne w poszczególnych sytuacjach. Trzeba też mieć świadomość, że niektóre spośród Twoich działań mogą sprawić, że bank spojrzy na Twój wniosek kredytowy przychylniej.

Kredyty dla rolników. Jak się o nie starać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kredyty rolnicze mogą przybierać różnorodne formy.

W czasie suszy wojewoda może powołać specjalną komisję, która sporządzi protokoły powstałych szkód. Dokumenty te stanowią podstawę do starania się o jeden z typów kredytu klęskowego, określanego jako suszowy kredyt rolniczy. Kredyt suszowy można uzyskać do roku od chwili, w której sporządzono protokół. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje dopłaty do kredytu suszowego, który może sięgnąć nawet 8 milionów złotych, jeśli prowadzisz działalność z zakresu specjalistycznej produkcji rolnej. W innym przypadku kwota kredytu nie może przekroczyć 5 milionów złotych. 

Środki z każdego klęskowego kredytu dla rolników możesz przeznaczyć na:

  • odbudowę zniszczonych budynków lub naprawę uszkodzonych maszyn i urządzeń,
  • wznowienie produkcji poprzez zakup materiału siewnego i szkółkarskiego lub stada inwentarza żywego,
  • zakup nowych maszyn, urządzeń i pojazdów w miejsce ich zniszczonych odpowiedników.

Gotówka pozyskana z suszowego kredytu dla rolników może być także przeznaczona na nawozy, środki ochrony roślin, pasze, materiały opałowe, czy paliwo wykorzystywane w celach rolniczych. Aby sfinansować tego rodzaju przedsięwzięcia nie trzeba jednak czekać na suszę. W dowolnej chwili masz dostęp do kredytu nawozowego, z którego pomocą opłacisz niezbędne do utrzymania obrotów wydatki. Kredyt nawozowy jest przyznawany osobom prowadzącym produkcję rolną. Raty można zazwyczaj spłacać przez okres nie dłuższy, niż 12 miesięcy. Wartość kredytu może w tym przypadku wynieść do 40 tysięcy złotych.

Kolejnym typem kredytu dla rolników jest kredyt inwestycyjny w wysokości do 15 milionów złotych. Czas spłaty wynosi tu zazwyczaj nie więcej niż 15 lat. Ponieważ jest to kredyt celowy, należy tu przedstawić dobrze uargumentowany plan inwestycji, którą chcesz sfinansować z pozyskanych środków. ARiMR współpracuje też z częścią banków, umożliwiając gospodarzom wzięcie kredytu rolniczego na preferencyjnych warunkach. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej agencja zobowiązuje się spłacić część oprocentowania, co znacznie pomaga w radzeniu sobie z nowym zobowiązaniem. Preferencyjne warunki kredytu dla rolników oznaczają także brak konieczności wnoszenia wkładu własnego.

Uzyskasz kredyt dla rolników wyłącznie wtedy, kiedy bank upewni się, że stać Cię na spłatę rat.

Podstawą do przekonania banku do swoich racji jest dobra historia kredytowa. Jeśli posiadasz pożyczki, których nie spłacasz z należną regularnością, Twoje szanse na pozyskanie dodatkowych środków wyraźnie maleją. Bazując na tym, w jaki sposób do tej pory traktowałeś swoje zobowiązania, bank spodziewa się podobnych zachowań w przyszłości.

Bank bierze także pod uwagę kapitał rolnika. Im jest on wyższy, tym większa szansa na uzyskanie decyzji pozytywnej. Kolejnym czynnikiem mogącym przekonać bank, że warto podpisać z Tobą umowę, jest sposób, w jaki dotychczas prowadziłeś swoje gospodarstwo. Jeśli do tej pory dobrze wykorzystywałeś posiadane środki, oznacza to, że prawdopodobnie w przyszłości również będziesz podejmować rozsądne decyzje. Podstawą oceny jest tu porównanie Twoich dotychczasowych działań z aktywnością gospodarzy działających w tym samym sektorze rynku.

Doradztwo finansowe dla gospodarstw rolnych znacznie ułatwia całą procedurę.

O kredyty dla rolników można starać się samodzielnie. Pochłania to jednak mnóstwo czasu i jest obarczone pewnym ryzykiem. Doświadczeni specjaliści oferujący doradztwo finansowe dla gospodarstw rolnych współpracują z wieloma instytucjami bankowymi i są w stanie dobrać ofertę do Twoich rzeczywistych potrzeb. Wezmą przy tym pod uwagę Twoją sytuację i możliwości, jakimi dysponujesz, stając się reprezentantami Twoich interesów. Dzięki specjalizacji mogą zaoferować Ci pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności. Objaśnią też wszelkie niuanse niejednokrotnie zawiłej terminologii, na jaką możesz się natknąć w umowach bankowych. 

Materiał zewnętrzny