Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Rząd znosi obowiązek kwarantanny dla pracujących w Austrii

16.05.2020 19:21 | 3 komentarze | ma.w

Od dziś - 16 maja nie obowiązuje kwarantanna po przekroczeniu granicy RP w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie Unii Europejskiej. Informuje o tym posłanka Gabriela Lenartowicz. - Jeszcze wczoraj interweniowałam w tej sprawie, bo nie było tego zapisu w projekcie rozporządzenia - podkreśla szefowa Platformy Obywatelskiej w powiecie raciborskim.

Rząd znosi obowiązek kwarantanny dla pracujących w Austrii
Gabriela Lenartowicz podczas zdalnej konferencji prasowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Z uwagi na ogromne zainteresowanie mieszkańców naszego regionu, proszę o poinformowanie opinii publicznej o kolejnym już pozytywnym wyniku moich starań w sprawie pracowników transgranicznych - zwróciła się do redakcji posłanka. - Presja ma sens. Po licznych interpelacjach, publikacjach i interwencjach, a także protestach pracowników transgranicznych rząd poszedł po rozum do głowy - dodaje Gabriela Lenartowicz.

Posłanka mówiła wcześniej o nierównym traktowaniu pracowników transgranicznych. Na granicach z Niemcami i Czechami zezwolono mieszkańcom pogranicza, zarobkującym w tych państwach przekraczanie granic bez konieczności odbywania dwutygodniowej kwarantanny. Pracujący w Austrii nie mieli tej możliwości, bo Polska nie graniczy z tym krajem. Zdaniem Lenartowicz doszło do absurdalnej sytuacji, w której zarobkujący w Szwecji i Danii - krajach oddalonych znacznie bardziej od Polski niż Austria nie mieli obowiązku kwarantanny, a pracujący w austriackich firmach już tak. W powiecie raciborskim i nie tylko jest wielu mieszkańców zatrudnionych w Austrii.

W drodze rozporządzenia Rada Ministrów zniosła od 16 maja 2020 roku obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy RP, stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG oraz w celu pobierania nauki RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci.

Podstawą prawną jest tu Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020, poz. 878).