Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

PILNE: Poradnie w raciborskim szpitalu wracają 1 czerwca. Otworzą większość z nich

13.05.2020 14:37 | 14 komentarzy | ma.w

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda poinformował nas, że pacjenci poradni specjalistycznych działających do połowy marca przy szpitalu na Gamowskiej, będą znów tam leczeni. - Porozumieliśmy się w tej sprawie z NFZ. To efekt długotrwałych rozmów i wielu tygodni starań. Realizujemy plan, który założyliśmy sobie zaraz po przekształceniu lecznicy w zakaźną - powiedział nam włodarz powiatu. Dyrektor szpitala zakaźnego Ryszard Rudnik podał nam szczegóły, co i gdzie zostanie uruchomione,.

PILNE: Poradnie w raciborskim szpitalu wracają 1 czerwca. Otworzą większość z nich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

G. Swoboda docenia zaangażowanie samorządowców i mieszkańców, od których w ostatnim czasie otrzymał wiele sygnałów na temat problemów z dostępnością do lecznictwa specjalistycznego.
- Przez ten cały czas, począwszy od 12 marca, prowadziliśmy rozmowy, korespondencję i byliśmy w kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie służby zdrowia, od ministerstwa zdrowia, po śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W ekspresowym tempie przenieśliśmy nocną i świąteczną opiekę. Szybko uruchomiliśmy Dzienny Oddział Chemioterapii. Zorganizowaliśmy stację pogotowia. Na kolejne potrzeby brakowało decyzji odgórnych. Wciąż realizowaliśmy swój plan - relacjonuje starosta Swoboda.
Dodaje, że nie informował o wszystkim na bieżąco, bo zbyt wiele kwestii było od niego niezależnych, a wielokroć był obarczany pełną odpowiedzialnością za stan rzeczy w raciborskiej służbie zdrowia.

Po resztę szczegółów starosta odesłał nas do dyrekcji szpitala. Ryszard Rudnik w czwartek 7 maja odbył kluczowe rozmowy z dyrektorem NFZ Piotrem Nowakiem w Katowicach dotyczące możliwości uruchomienia poradni. Po konsultacji z centralą Funduszu zgoda na takie działanie przyszła 13 maja. Na razie ustna, pisemna jest w drodze. - Nie mogliśmy sami o tym zdecydować czy przywrócimy działalność poradni. Po pierwsze w szpitalu zakaźnym nie można prowadzić innych działalności, po drugie Płatnik - NFZ zablokował możliwość rozliczenia takiej działalności - wyjaśnia dyrekor szpitala zakaźnego.

- Uruchomimy w pierwszym etapie 11 poradni. To nie będą teleporady tylko normalnie działające poradnie, w kontakcie bezpośrednim między lekarzem a pacjentem. Już pracujemy nad możliwością otwarcia kolejnych poradni (łącznie 18) - zaznacza Ryszard Rudnik.

Te poradnie mają być uruchomione w Raciborzu, przy Gamowskiej obok szpitala zakaźnego - od 1 czerwca:

  • Chirurgii ogólnej
  • Chirurgii dziecięcej
  • Urologiczna
  • Otolaryngologiczna
  • Chirurgii szczękowej
  • Dermatologiczna
  • Onkologiczna
  • Diabetologiczna
  • Ginekologiczna
  • Okulistyczna

Działa - w formie teleporad i także planowana jest do uruchomienia Poradnia chorób zakaźnych.

Wejście do poradni specjalistycznych na Gamowskiej zostanie zlokalizowane w miejscu, gdzie dotąd chorzy docierali do poradni chorób płuc oraz dziennego oddziału chemioterapii (aktualnie przeniesiony na ul. Sienkiewicza). Pacjenci będą wchodzić do poradni wejściem po lewej stronie od dotychczasowych głównych, rozsuwanych drzwi do poradni specjalistycznych przy Gamowskiej.
Będą osobne wejścia dla pacjentów oraz personelu poradni. Część szpitala, przez którą wchodziło się wcześniej do obszaru z oddziałami szpitalnymi, zostanie odcięta. Pojawi się tam zabudowa z drzwi żaluzjowych. Takie były wytyczne straży pożarnej, aby uwzględnić drogi ewakuacyjne na wypadek pożaru.

Koncepcję stworzenia nowego systemu działalności poradni specjalistycznych zaakceptował już raciborski Sanepid.

Ruszyły już prace ekip remontowo - budowlanych, aby zdążyć z otwarciem poradni na 1 czerwca.

Ruch pacjentów poradni będzie sterowany. Przy wejściu stanie bramka termowizyjna. Kiedy jeden pacjent będzie w poradni, drugi będzie oczekiwał. Sterowanie ruchem pacjentów jest konieczne, aby uniknąć kolejek i tłoku, zachować reżim sanitarny.

Ryszard Rudnik informuje, że będzie realizowana dotychczasowa kolejka oczekujących na poradę specjalisty, którą przerwano w momencie przekształcenia szpitala w zakaźny. - Skontaktujemy się z oczekującymi pacjentami, by sprawdzić, czy nie skorzystali już z porad gdzie indziej i poinformować ich o nowym terminie wizyty - mówi dyrektor.

Dyrekcja kompletuje zespół specjalistów. Musi ich ściągać z zewnątrz, bo kadra szpitala zakaźnego ma zakaz pracy poza nim. Lista poradni, które mają ruszyć 1 czerwca jest związana z dostępnością lekarzy - specjalistów.

R. Rudnik podkreśla, tak jak wcześniej starosta raciborski, że przywrócenie działalności poradni jest efektem długotrwałej pracy nad tematem, prowadzonej przez cały czas od przekształceń na Gamowskiej.

- To, co pojawiło się ostatnio w przestrzeni publicznej, gdzie kierowano do mnie czy starosty uwagi, zarzuty było zupełnie niepotrzebne, nie pomagało i utrudniało działania - zauważa dyrektor lecznicy.

- Zostaliśmy wyznaczeni do trudnej i ważnej roli w skali całego Śląska. Staraliśmy się sprostać temu zadaniu i wciąż to robimy. Niestety w odbiorze lokalnym pojawiły się różne opinie, w tym takie, że to „Rudnik sobie wymyślił szpital zakaźny” co było całkowitą nieprawdą. Przybyło nam wiele pracy i kosztów, nowych, niełatwych obowiązków, którym trzeba sprostać. Pojawiły się nieprzewidziane problemy, nie mieliśmy się nawet na czym wzorować, bo wiele działań podejmowaliśmy jako pierwsi nie tylko w regionie - zauważa R. Rudnik.

Na koniec dyrektor podkreśla, że na dzień dzisiejszy, szpital otworzy jako pierwszy w Raciborzu pełną, fizyczną obsługę pacjentów i udzielać będzie normalnych, tradycyjnych porad, a nie telefonicznych ("teleporad"), jak odbywa się to aktualnie w całej okolicy.Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu