Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Kuźnianie mogą otrzymać mieszkanie, ale muszą je wyremontować

11.05.2020 10:20 | 0 komentarzy | mad

Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej podjął decyzję o adaptacji na mieszkania pomieszczeń do tej pory nieużytkowanych w ten sposób. To, jak tłumaczą urzędnicy, pokłosie dużych potrzeb mieszkaniowych oraz opóźnienia w realizacji rządowego programu „Mieszkanie +”. O część prac w pomieszczeniach zadba miasto, pozostałe muszą wykonać najemcy.

Kuźnianie mogą otrzymać mieszkanie, ale muszą je wyremontować
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie urząd dysponuje trzema lokalami do adaptacji w budynku przy ulicy Słowackiego 5 (na zdj.). To obiekt przewidziany do ocieplenia i podłączenia gazu sieciowego w 2021 roku. - O najem mieszkania mogą ubiegać się mieszkańcy gminy Kuźnia Raciborska bez stosowania się do kryterium dochodowego, przy czym osoby znajdujące się na liście oczekujących na mieszkanie z zasobu komunalnego mają pierwszeństwo przed innymi osobami* - tłumaczą urzędnicy.

Lokale zostaną wyposażone przez miasto** w: drzwi wejściowe, okna plastikowe, ścianki działowe, piony wodociągowe wody zimnej, piony kanalizacyjne (budynek jest podłączony do kanalizacji miejskiej) oraz elektryczne skrzynki przyłączeniowe. Wewnętrzna instalacja elektryczna i wodociągowa musi zostać wykonana już przez najemcę na swój koszt i odebrana przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej. To samo dotyczy pozostałych robót wykończeniowych, w tym podłóg, ścian i sufitów oraz drzwi wewnętrznych. - W przypadku przydziału mieszkania najemca ma dwanaście miesięcy na wykonanie adaptacji, a następnie przez kolejne dwanaście miesięcy będzie zwolniony z czynszu (łącznie przez dwa lata) - wyjaśniają w urzędzie miejskim.

Urzędnicy informują, że pomieszczenia do adaptacji będą osiągalne z początkiem czerwca. Do końca tego też miesiąca zainteresowane osoby mogą zgłaszać swój akces. Szczegóły udziela Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej. - Wkrótce można spodziewać się kolejnych lokali do adaptacji - zapowiada urząd miejski.


*Przy czym przydział istniejących mieszkań komunalnych odbywa się tak jak dotychczas, według listy.

** To w ramach dofinansowania, jakie miasto otrzymało na realizację projektu „Poprawa parametrów efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w Gminie Kuźnia Raciborska”. Wartość zadania to prawie 586 tys. zł, a kwota dofinansowania opiewa na niecałe 454 tys. zł. Zmian w ramach tego projektu doczekają się dwa budynki: przy ulicy Słowackiego 5 i Kasztanowej 6. Pisaliśmy o tym TUTAJ.