środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Co posłowie z naszego regionu zrobili w sprawie otwarcia granic dla pracowników transgranicznych?

07.05.2020 19:00 | 2 komentarze | żet

Gdy mieszkańcy naszego regionu protestowali w Chałupkach domagając się otwarcia granic i zniesienia kwarantanny dla osób powracających z pracy za granicą, zapytaliśmy parlamentarzystów z naszego regionu jak zapatrują się na te protesty, co sądzą o postulatach pracowników transgranicznych, a jeśli się z nimi zgadzają, to co zrobili, aby wcielić je w życie.

Co posłowie z naszego regionu zrobili w sprawie otwarcia granic dla pracowników transgranicznych?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W nocy z 26 na 27 kwietnia wysłaliśmy do parlamentarzystów z naszego okręgu wyborczego zapytanie tej treści*:

Czy zgadza się Pan/Pani z postulatami mieszkańców, którzy domagają się otwarcia granic dla ruchu przygranicznego i zniesienia obowiązku kwarantanny dla osób, które na co dzień pracują w Czechach, ale mieszkają w Polsce? Jeśli tak, to jakie działania zmierzające do rozwiązania tego problemu przedsięwziął Pan/przedsięwzięła Pani lub planuje Pan/Pani przedsięwziąć? Jeśli nie, to dlaczego?

Czekając na odpowiedzi parlamentarzystów, w międzyczasie poddano pod konsultacje projekt częściowego otwarcia granic dla pracowników oraz osób uczących się w krajach sąsiednich będących członkami Unii Europejskiej (Od 4 maja osoby pracujące za granicą zwolnione z obowiązku kwarantanny?), a następnie wprowadzono to rozporządzenie w życie (Rząd potwierdza: osoby pracujące za granicą zwolnione z kwarantanny). Niezależnie od tego czujem się w obowiązku przytoczyć wypowiedzi tych parlamentarzystów, którzy odpowiedzieli na nasze zapytanie w tej sprawie.


Popieram postulaty Polaków, którzy domagają się otwarcia granic dla ruchu przygranicznego i zniesienia obowiązku kwarantanny dla osób, które na co dzień pracują w Republice Czeskiej, czy w Niemczech.

Od samego początku wprowadzenia tych utrudnień staram się wspierać te osoby, apelując do rządu o otwarcie przygranicznego ruchu bez kwarantanny dla osób pracujących za granicą. W tym celu wystosowałem interpelacje: do Premiera, Ministra Rozwoju i Ministra Aktywów Państwowych.

Wystąpiłem również jako członek kolegium i prezydium Klubu Koalicji Obywatelskiej na posiedzeniu tych podmiotów z wnioskiem o wystąpienie do Marszałek Sejmu o wpisanie do porządku najbliższego posiedzenia Sejm RP punktu dotyczącego informacji Rządu na temat uregulowania tego problemu i odblokowania granic dla Polaków pracujących w strefie przygranicznej. Zwróciłem się również do Pani Wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - kandydatki na Prezydenta RP, o poruszenie tego tematu w swoich konferencjach prasowych. Informuję, że w rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu znalazł się w porządku obrad punkt dotyczący : "Informacji Rządu na temat działań podejmowanych w celu umożliwienia wykonywania pracy na terenie Polski i w krajach sąsiadujących, Polakom zamieszkującym obszary przygraniczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami ", który rozpatrywany będzie o godz. 14.30. Główną osobą przedstawiającą ten problem w Sejmie z Klubu Parlamentarnego KO będzie Pani Wicemarszałek Kidawa-Błońska. W dniu 28 kwietnia będąc w Warszawie złożyłem w klubie KO kilka pytań w trakcie w/w debaty.

By podkreślić swoje poparcie dla postulatów mieszkańców, wziąłem udział w dniu 24 kwietnia br. w proteście mieszkańców regionu w Chałupkach, którzy domagali się otwarcie granic w strefie przygranicznej.

Z uwagi na fakt, iż bardzo wielu mieszkańców Jastrzębia-Zdroju również pracuje w Republice Czeskiej i została obecnie pozbawiona możliwości zarobku, poparłem inicjatywę Pani Prezydent Anny Hetman, która zaapelowała do Premiera Matusza Morawieckiego o podjęcie konkretnych działań w tej sprawie.


Tak, zdecydowanie zgadzam się z postulatami mieszkańców, którzy domagają się otwarcia ruchu przygranicznego i zniesienia obowiązku kwarantanny dla osób pracujących na co dzień w Czechach, ale mieszkają w Polsce.

W związku apelami, które pojawiały się ze strony mieszkańców przygranicznych miejscowości wystosowałam w dniu 8.04.2020 r. interpelację skierowaną zarówno do Ministra Spraw Zagranicznych, jak i do Pani Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, której treścią mogą się Państwo zapoznać http://sejm.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BNPASQ, natomiast pod poniższym linkiem odpowiedź od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia http://orka2.sejm.gov.pl/INT9.nsf/klucz/ATTBNYHW4/%24FILE/i04207-o1.pdf.

Jak możecie Państwo zauważyć, rząd nie wykazuje zrozumienia dla trudnej sytuacji pracowników transgranicznych. Pozostaję zainteresowany tym tematem i będę wywierał presję mającą na celu umożliwienie ludziom powrotu do pracy i swoich rodzin.


W pełni popieram postulaty osób, które pracują za granicą i są objęte obowiązkową kwarantanną. Rząd poszedł na łatwiznę i nie zadał sobie trudu, by rozwiązać problem osób pogranicza. Pisałem już w tej sprawie z końcem marca interpelację. Niestety do tej pory nie mam odpowiedzi. Poniżej link do interpelacji: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BNEJ73


Zajmuję się sytuacją pracowników transgranicznych od samego początku ogłoszenia stanu epidemii a zwłaszcza od zamknięcia granic. Najpierw zupełnie bez sensu skoncentrowano cały ruch na kilku przejściach generując horrendalne kolejki do kontroli i pomiaru temperatury. Wtedy postulowałem by dla zatrudnionych w strefie przygranicznej i dojeżdżających a nawet dochodzących codziennie do pracy otworzyć dedykowane małe przejścia np Krzanowice-Chuchelna, kilkaset metrów od fabryki, w której licznie pracują Polacy z sąsiedztwa. Wszak i tak tych przejść pilnowały służby graniczne i policja. Niestety, bez rezultatu; Wojewoda Jarosław Wieczorek umył ręce , że nie jego kompetencja a Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odpowiedział dopiero gdy dodatkowo wprowadzono kwarantannę potwierdzając tylko stan prawny.

Jednocześnie w działaniach rządu brakuje podstawowej logiki: to niezrozumiałe, że w analogicznej sytuacji szczególne rozwiązania przewidziano dla rolników a od początku z kwarantanny zwolnieni są kierowcy TiRów wielokrotnie przekraczający granicę.

Czyli są możliwe elastyczne rozwiązania! I nie chodzi tu o wybór na czas pandemii miejsca zamieszkania takiego samego jak miejsce pracy.

To nie kraje tzw. starej Unii! Na pograniczu to nie są tak lukratywne posady by można było wynająć mieszkanie i prowadzić dwa domy! Rezultatem jest po prostu utrata pracy!

Koszty jednak ponosi nie tylko pracownik, jego rodzina itp. To nasz region traci te miejsca pracy, to u nas wydatkowane są te wynagrodzenia itp. To my również jako społeczeństwo ponosimy koszty pomocy tym mieszkańcom i ich rodzinom jak już przejdą na garnuszek państwa. A najpewniej tak się stanie bo z powodu koronawirusa bezrobocie rośnie lawinowo.

Kolejne interpelacje czy to do Łukasza Szumowskiego Ministra Zdrowia czy ponownie MSWiA też na razie pozostają bez echa a odpowiedź od Wicepremier Jadwigi Emilewicz tylko detalicznie potwierdza jakie koszty tego stanu ponosić będzie budżet państwa, czyli my. Czy to w postaci pomocy z tytułu pandemii (samozatrudnieni) czy pomocy socjalnej dla tych, którzy, zdaniem czeskiego pracodawcy porzucili pracę nie stawiając się do niej.

A przecież, z szacunkiem dla reżimu sanitarnego, można racjonalnie to uregulować np w postaci: dedykowanych wyłącznie tym pracownikom wyznaczonych przejść granicznych, które choć są zamknięte a i tak pilnują ich służby. Tam można by legitymować, mierzyć temperaturę i sprawdzać aktualne wyniki testów wszystkich z listy zatrudnionych po drugiej stronie granicy. Przypomnę, że w Czechach można testy zrobić komercyjnie i na życzenie. Jednocześnie przy ostatnio wprowadzonych rozwiązaniach dla osób na kwarantannie można wprowadzić monitoring przez komórki przemieszczania się tych osób ograniczony do praca - dom.

To wprawdzie bardzo restrykcyjne rozwiązanie ale bezpieczne i de facto, oprócz minimalnego wysiłku intelektualnego i organizacyjnego, nie kosztujące rządu nic! Wymaga tylko szacunku i zaufania do obywateli ze strony Rządu! Mamy do tego prawo!

Będę nadal, zgodnie z prawem i kompetencjami poselskimi zabiegać o konkretne i podstawowe dla naszego codziennego życia sprawy. To jest nasz kraj, to nasze miasto, nasza wioska! Zapraszam do tak pojmowanej współpracy wszystkich, bez względu na barwy polityczne i poglądy.


Dodajmy, że na nasze pytania w tej sprawie nie odpowiedzieli parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy: Adam Gawęda, Teresa Glenc, Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha oraz Michał Woś. Część z nich informowała o swojej aktywności w tym temacie za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Michał Woś najpierw zwrócił się do pracowników transgranicznych w tych słowach: sytuacja mieszkańców terenów przygranicznych jest w agendzie posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, będziemy rozmawiać o małym ruchu granicznym. Konkretnie przestawię Wasze oczekiwania. Następnie napisał: 

Pracownicy transgraniczni bez kwarantanny. Od poniedziałku 4 maja można swobodnie przekraczać granice w związku z pracą/nauką. Przedstawiłem postulaty naszego okręgu. Dziękuję trzem Szymonom: Bolikowi, Szrotowi i Klimczakowi za bieżące zajmowanie się tematem i pomoc ludziom w tej trudnej sytuacji.

Z kolei Grzegorz Matusiak zamieścił wpis, w którym dziękował premierowi za otwarcie granic dla pracowników, studentów oraz uczniów transgranicznych bez obowiązku kwarantanny. - Wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie. Telefonując do Konsulatu w Ostrawie, Straży Granicznej w Raciborzu oraz rozmawiając z przedstawicielami ministerstw, a w szczególności MSWiA. Dzięki naszym staraniom, a także wielu innych osób udało się nam wspólnymi siłami rozwiązać ten poważny problem - napisali posłowie Grzegorz Matusiak, Marek Wesoły oraz Grzegorz Gaża.


* Zapytanie zostało skierowane na adresy e-mail figurujące na stronie Sejmu RP.Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Maciej Kopiec

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm