Poniedziałek, 13 lipca 2020

imieniny: Irwina, Margarety, Sary

RSS

Baszta na Grodzisku zyska drugie życie

10.05.2020 07:00 | 46 komentarzy | juk

Już niedługo rozpocznie się rewitalizacja zabytkowej baszty – tak, aby przystosować ją do odwiedzających. Będzie luneta, taras widokowy i mała architektura wokół wieży.

Baszta na Grodzisku zyska drugie życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. W leśnych ostępach wodzisławskiego Grodziska znajduje się Wieża Romantyczna. Do końca stycznia przyszłego roku zostanie ona gruntownie zrewitalizowana, a następnie udostępniona odwiedzającym.

Drugi przetarg

Miasto jest w trakcie zakończenia postępowania przetargowego na rewitalizację wieży. Pod koniec kwietnia urzędnicy otworzyli złożone oferty. Najtańsza należy do wrocławskiej firmy. Wykonanie zadania wyceniła na 555 tys. zł. To prawdopodobnie ona zajmie się rewitalizacją zabytkowego obiektu. Zauważmy, że było to drugie postępowanie. Pierwsze miało miejsce w połowie lutego. Zostało jednak unieważnione, ponieważ złożone oferty przewyższały możliwości finansowe miasta.

Co zrobią?

Z racji rewitalizacji baszta odzyska dawną świetność. W ramach zadania zostaną m.in.: odtworzone murowane stopnie schodów piwnicznych z cegły klinkierowej, zainstalowane cztery klatki schodowe o konstrukcji stalowej, pojawią się przyścienne pochwyty z drewna dębowego oraz zostanie odtworzony balkon zewnętrzny od strony zachodniej. Baszta zostanie również wyczyszczona oraz zaimpregnowana. Jej wnętrze zostanie pomalowane, zaś na ścianach zawisną gabloty oświetleniowe. Ponadto na tarasie widokowym będzie dostępna dla zwiedzających luneta. Z kolei wokół wieży będą dostępne stojaki na rowery, kosze, siedziska i ławy. Zadanie ma zostań zakończone do końca stycznia przyszłego roku.

Pozyskali pieniądze

Przypomnijmy, że baszta zostanie wyremontowana dzięki pieniądzom unijnym, jakie udało się zdobyć miastu. Wodzisławscy włodarze wraz z partnerami: miastem Budišov nad Budišovkou, gminą Jeseník nad Odrou oraz Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry starali się w zeszłym roku przez Euroregion Silesia o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota projektu ogółem to 143 784 euro, z kolei otrzymana dotacja wynosi aż 122 216,40 euro, a wkład własny – 21 567,60 euro.

(juk)