środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Wojewódzki Konserwator Zabytków pomoże wyremontować zabytkowy spichlerz w Raciborzu

07.05.2020 10:04 | 0 komentarzy | ż

Spichlerz w Sudole jest jednym z dwóch tego typu obiektów w Raciborzu. Na całym Śląsku jest kikanaście takich budynków. Stanowią one świadectwo wiejskich tradycji budowlanych.

Wojewódzki Konserwator Zabytków pomoże wyremontować zabytkowy spichlerz w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wniosek o udzielenie dotacji na prace remontowe zabytkowego spichlerza przy ul. Czynu Społecznego został wysoko oceniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na remont obejmujący wymianę więźby i pokrycia dachowego, naprawę elewacji, wzmocnienie sklepienia, wymianę podłogi i impregnację elementów drewnianych Wojewódzki Konserwator zarezerwował 50 tysięcy złotych.

- Teraz gmina musi określić ostatecznie zakres prac, przeprowadzić procedury związane z wyłonieniem wykonawcy i potwierdzić realny termin realizacji zadania, co w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną epidemią COVID -19 jest nieco utrudnione - informuje raciborski magistrat.

Zabytkowy budynek gospodarczy położony jest przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu i kilka lat temu został przekazany miastu. Spichlerz położony w raciborskiej dzielnicy Sudół jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej ziemi raciborskiej i śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych. Raciborski lamus przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich spichlerzy murowano-drewnianą konstrukcją oraz wielkością. Wybudowany został u progu XIX stulecia i od tego czasu nieprzerwanie do 2012 r. znajdował się w rękach rodziny Komor jako budynek gospodarczy służący do przechowywania płodów rolnych oraz sprzętów gospodarczych. Budynek został wykonany z drewna w konstrukcji zrębowej osadzonej na ceglanej podmurówce. Czterospadowy dach pierwotnie kryty był łupkiem, obecnie zastąpionym eternitem. Jest podpiwniczony. Tynki zewnętrzne na drewnianej części są gliniane. Od 2012 r. obiekt jest własnością Miasta Racibórz. Jego funkcja zanikła, natomiast pozostał cenny jako materialny nośnik historii oraz element kształtujący oryginalny i żywy charakter miejsca. Lamus jest cennym zabytkiem, ponieważ zachował nieprzekształconą formę i konstrukcję. Poza zmianą pokrycia dachu w 2 poł. XX w. nigdy nie był przebudowywany. Obecnie jego stan zachowania jest zły. Dach w wielu miejscach przecieka, a w części murowanej powstały wyraźne spękania. Niektóre drewniane elementy są porażone drewnojadami. Gliniane tynki mocno się odspajają. Obiekt wymaga pilnego remontu w celu jego zachowania.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż