Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Kolejny protest na granicy w Chałupkach: nie ufamy zapewnieniom [ZDJĘCIA, LIVE]

30.04.2020 19:44 | 7 komentarzy | mad

Na granicy polsko-czeskiej w Chałupkach doszło do kolejnego protestu pracowników transgranicznych. Tym razem uczestniczyła w nim około 20-osobowa grupa.

Kolejny protest na granicy w Chałupkach: nie ufamy zapewnieniom [ZDJĘCIA, LIVE]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Pomimo hucznych zapowiedzi rządu o planie uwolnienia granic dla małego ruchu granicznego tudzież pracowników transgranicznych wciąż nie przedstawiono żadnych rozwiązań. W związku z powyższym nie poddajemy się i będziemy kontynuować "spacery protestacyjne" - zapowiadali na kilka dni przed. Ponowny protest warunkowali brakiem decyzji ze strony rządu w kwestii rozwiązania problemów Polaków pracujących w Czechach. Na rozwiązania czekali do środy 29 kwietnia. Jako że tak też się stało, na granicy spotkali się w czwartkowe popołudnie 30 kwietnia.

Choć to właśnie dzisiaj (tj. 30 kwietnia) na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się projekt rozporządzania ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument rozszerza krąg osób, które nie będą musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy państwa, również o osoby wykonujące pracę za granicą, TUTAJ szczegóły. - Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęliśmy wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny - potwierdził w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki (Czytaj więcej: Z ostatniej chwili. Rząd potwierdza: osoby pracujące za granicą zwolnione z kwarantanny).

Jednak nie wszyscy wierzą w zapowiedzi ze strony rządu. - Spotkaliśmy się tutaj ponownie, bo nie ufamy zapewnieniom. Uwierzymy, kiedy faktycznie granice będą dla nas w pełni otwarte - mówili nam protestujący. Tym razem w spotkaniu uczestniczyło około 20 osób. Wśród protestującej grupy padły również słowa, aby otworzyć kolejne przejścia graniczne. Wskazywano m.in. Pietraszyn w gminie Krzanowice. Czwartkowy protest trwał około 30 minut.

Czytaj również: Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów