środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Rząd potwierdza: osoby pracujące za granicą zwolnione z kwarantanny

30.04.2020 19:00 | 14 komentarzy | (q), żet, art
Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 19:20

TEKST AKTUALIZOWANY

Kancelaria premiera podała że od 4 maja Polacy, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów z UE, w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej, nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

Rząd potwierdza: osoby pracujące za granicą zwolnione z kwarantanny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

30 kwietnia na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się projekt rozporządzania ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Pisaliśmy o tym tutaj: Od 4 maja osoby pracujące za granicą zwolnione z obowiązku kwarantanny?). Rozszerza on krąg osób, które NIE BĘDĄ musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy państwa, również o osoby wykonujące pracę za granicą.

Morawiecki o otwarciu granic dla pracowników: to spacer po linie

Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej - napisał na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki, informując o zmianach zasad dotyczących przekraczania granicy.

Premier zaznacza, że decyzja została podjęta po przeprowadzeniu analiz epidemiologicznych, we współpracy z rządami sąsiednich krajów oraz po konsultacjach z samorządami (wśród nich wymienia m.in. starostę głubczyckiego Piotra Soczyńskiego).

- Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa - dodał M. Morawiecki.

Premier Morawiecki porównał wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych oraz bezpieczeństwa do spaceru po linie. - W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć - stwierdził M. Morawiecki.

Senator Ewa Gawęda: obowiązują wszystkie inne środki ostrożności

Senator Ewa Gawęda, która od początku była aktywna w temacie spraw transgranicznych, przypomina, że konsultacje projektu rozporządzenia trwają do jutra, ale wszystko wskazuje na to, że od poniedziałku pracownicy transgraniczni będą mogli wrócić do pracy. - To z pewnością dobra wiadomość dla tych ludzi, natomiast muszą oni pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, bo to jest w naszym wspólnym interesie - mówi Gawęda. Ma nadzieję, że decyzja pozwoli poprawić los tych, którzy pracują na co  dzień w Czechach. Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów