Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Do kogo apelować? Spór radnych o adresatów ich żądań w sprawie szpitala

29.04.2020 21:46 | 6 komentarzy | ma.w

Początkowo mówiono tylko o apelu Rady Miasta Racibórz do wojewody śląskiego, którego postrzega się jako „winnego” przekształcenia szpitala rejonowego w zakaźny i pozbawienia miasta oraz powiatu poradni specjalistycznych. Na sesji 29 kwietnia pojawiły się kolejne propozycje, do kogo apel rady ma trafić.

Do kogo apelować? Spór radnych o adresatów ich żądań w sprawie szpitala
Zuzanna Tomaszewska - radna pod której przewodnictwem przygotowano apel do wojewody
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jak najszersze grono powinno się dowiedzieć o naszych problemach - utrzymywał radny Piotr Klima. Zasugerował skierowanie raciborskich żądań w sprawie opieki zdrowotnej nawet do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ponadto zaproponowano skierowanie pisma do posłów, senatorki oraz europosłanki z regionu.

Mirosław Lenk sugerował włączenie do grona adresatów, a może nawet bezpośrednie zaadresowanie apelu do samego ministra zdrowia.

Piotr Klima „dorzucił” do tego zestawu jeszcze marszałków sejmu i senatu oraz komisje parlamentarne.

- Jak najszersze grono musi się o tym dowiedzieć. Gdzieś to w końcu chwyci. Ktoś się przejmie i zacznie deptać - stwierdził radny. Klima zaznaczył, że jak apel z Raciborza trafi „do 15 najważniejszych osób w Polsce” i nikt z nich nie odpowie, to w sprawę zaangażuje się media.

Ostatecznie stanęło na pierwotnej treści apelu przygotowanego przez zespół radnych pod przewodnictwem Zuzanny Tomaszewskiej. Przyjęli go wszyscy radni obecni zdalnie uczestniczący w sesji (21 osób).

Apel Rady Miasta Racibórz
w sprawie dramatycznej sytuacji opieki zdrowotnej
mieszkańców miasta Racibórz i powiatu raciborskiego.

Jako mandatariusze mieszkańców Raciborza, mając świadomość ogromnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców miasta i powiatu, Rada Miasta zwraca się z apelem do Wojewody Śląskiego i Starosty Raciborskiego oraz do Prezydenta Miasta Racibórz o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz zorganizowania specjalistycznej opieki zdrowotnej na terenie miasta, oraz odbudowanie systemu specjalistycznych świadczeń medycznych.

Dzisiaj mieszkańcy Raciborza i powiatu żyją w nowej rzeczywistości. W rzeczywistości pandemii Covid 19, która może potrwać do końca roku 2020 albo nawet dłużej. Uwaga wszystkich skupiła się na walce z koronawirusem, a po drodze umykają nam inne problemy zdrowotne raciborzan. W wyniku pandemii Covid 19 raciborski szpital przekształcono decyzją Wojewody Śląskiego w jednostkę jednoimienną zakaźną, przestały funkcjonować przychodnie specjalistyczne, mieszczące się w budynku szpitalnym, przerwano w ten sposób świadczenia medyczne i ciągłość opieki specjalistycznej.

Mieszkańcy są zdezorientowani i zaniepokojeni. Żyją w strachu o własne zdrowie, czy nawet życie. Owszem, leczenie ludzi chorych na COVID jest priorytetem, ale jeśli nie podejmiemy działań, umożliwiających ludziom dostęp do specjalistów, to w niedalekiej przyszłości NIESTETY będzie można ich doliczyć do pośrednich ofiar pandemii. Konsekwencje mogą być tragiczne. Nie ma czasu do stracenia, trzeba ratować ludzi. Świadczeń medycznych nie można zamrozić.

Zapewnienie kontynuacji leczenia to sprawa pierwszej potrzeby. Potrzebne są konkretne rozwiązania i działania. Grozi nam niebezpieczeństwo przejęcia kontraktu przez sąsiednie gminy i wówczas mieszkańcy miasta i powiatu zostaną pozbawieni opieki medycznej.

Oczekujemy zdecydowanych działań Wojewody Śląskiego oraz włodarzy Miasta i Powiatu, a my ze swojej strony gotowi jesteśmy do współpracy w tym zakresie. Nadmieniamy, iż mieszkańcy oczekują choćby częściowego funkcjonowania poradni specjalistycznych. Proponujemy, aby zrewidować wspólnie wszystkie pomysły, możliwości i propozycje podjęcia pilnych rozwiązań.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty