Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Zwolnienia i obniżki pensji. Koronawirus uderza w samorządy, powiat przygotowuje się na zmiany

28.04.2020 08:27 | 6 komentarzy | mad

Hiobowe wieści przekazał skarbnik powiatu Roman Nowak radnym na poniedziałkowej zdalnej komisji budżetowej. - Dochody, które wpływają do kasy powiatu, czyli udział w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych za luty spadły o 15 procent - mówił skarbnik na obradach zwołanych na 27 kwietnia, nawiązując do sytuacji gospodarczej w kraju związanej z koronawirusem.

Zwolnienia i obniżki pensji. Koronawirus uderza w samorządy, powiat przygotowuje się na zmiany
Skarbnik Roman Nowak, starosta Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Roman Nowak analizę przeprowadził na podstawie ubiegłorocznego wpływu do kasy powiatu w tym samym czasie. Skarbnik prorokował, że należy spodziewać się, że dochody podatkowe będą ciągle spadać. - Optymistycznie patrząc, gdyby nasze udziały zrealizowały się w 2020 roku na poziomie niższym o 20 procent w stosunku do tego, co mamy w budżecie. A mamy w nim 25 mln złotych. Realna dziura budżetowa w tym roku może wynieść około 5 mln, tylko i wyłącznie z tytułu braku realizacji dochodów w podatku dochodowym od osób fizycznych - zauważał R. Nowak.

Skarbnik przestrzegał radnych, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, to mogą pojawić się problemy z utrzymaniem płynności finansowej w Powiecie. Nie tylko w Starostwie Powiatowym, ale również w jednostkach podległych. - Tę sprawą już wstępnie omawialiśmy z Zarządem Powiatu. Nie wykluczamy, że będziemy musieli drastycznie ciąć wydatki bieżące do minimum egzystencji w naszych jednostkach - usłyszeli radni. W 70 do 85 proc. w zależności od jednostek, wydatki te związane są z wynagrodzeniami pracowników. W starostwie więc nie wykluczają obniżek pensji oraz zwolnień we wszystkich jednostkach.

Według Romana Nowaka wyjścia z tej sytuacji są dwa: albo oczekiwanie na dalszy rozwój wydarzeń, albo już dzisiaj podjęcie działań, aby zejść z kosztów bieżących i mieć wypłacalność do końca 2020 roku.

- Zrobiło się chłodno troszeczkę - skomentował informację przedstawioną przez skarbnika przewodniczący komisji, radny Artur Wierzbicki. Chwilę później pytał: „kiedy należy podjąć zalecane przez skarbnika działania?”. - Myślę, że powinniśmy reagować w sposób dynamiczny. Jeśli przedsiębiorcy tak reagują, w momencie, kiedy dochody czy przychody się nie realizują. To podobna sytuacja powinna mieć miejsce w Starostwie i wszystkich jednostkach podległych. Czyli tniemy wydatki bieżące już od teraz - odparł R. Nowak.

Przewodniczącego Wierzbickiego zainteresowała również kwestia, czy Starostwo Powiatowe może otrzymać z Powiatowego Urzędu Pracy wsparcie na utrzymanie stanowisk pracy? – Nie, ponieważ nie jesteśmy przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy – wyjaśnił skarbnik.

Zdaniem radnego Dawida Wacławczyka nie ulega wątpliwości, że w takiej sytuacji „należy ciąć z góry na dół”. - Recesja nie jest zarezerwowana dla przedsiębiorców, ale dla wszystkich. Dlatego ja właściwie zastanawiam się, kiedy dostaniemy konkretne propozycje - mówił radny.

Starosta Grzegorz Swoboda zakomunikował natomiast, że wysłał do wszystkich podległych mu placówek pismo o ograniczeniu kosztów i reorganizacji pracy. Dyrektorzy poszczególnych szkół oraz pozostałych jednostek otrzymali dyspozycję wskazania ograniczenia kosztów. Takie samo wskazanie otrzymał skarbnik powiatu. - Obawiam się, że będzie to dotyczyło wszystkich placówek podległych starostwu. PKS już wdraża, pozostałe w trybie pilnym - powiedział włodarz powiatu. W ocenie starosty „sytuacja jest bardzo napięta, dynamiczna”. - Brak realizacji dochodów zmusi powiaty, gminy do reorganizacji administracji. To nie będzie dotykało tylko nas, ale całej Polski - dodał G. Swoboda.Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski