Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Panie premierze, panie wojewodo, pomóżcie Powiatowi! Bo nie mamy lekarzy

24.04.2020 16:01 | 9 komentarzy | ma.w

Starosta Grzegorz Swoboda prosi Radę Powiatu o wystosowanie apelu do premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o zabezpieczenie kadry medycznej dla powiatu raciborskiego, aby można było uruchomić tu lekarskie przychodnie specjalistyczne.

Panie premierze, panie wojewodo, pomóżcie Powiatowi! Bo nie mamy lekarzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Starosta Grzegorz Swoboda zamierza wystąpić z wnioskiem do wojewody śląskiego, w którym wskaże, że Powiat posiada potencjalne lokalizacje pod nowe przychodnie. - Ale w związku z poleceniem służbowym wojewody, które doprowadziło do przekształcenia szpitala w zakaźny, utraciliśmy kadrę medyczną pracującą w poradniach. Teraz chcąc je ponownie otworzyć, potrzebujemy pomocy zewnętrznej w tej kwestii - przekonywał dziś, 24 kwietnia na zdalnym posiedzeniu komisji oświaty Rady Powiatu Raciborskiego

Starosta mówi, że taki formalny wniosek jest potrzebny, gdyż jego osobiste starania prowadzone w kierunku uruchomienia poradni, które odbywają się od kilku tygodnia, nie przyniosły efektów.

- Mamy pomysły jak to zrobić, ale brakuje nam kadr. Chcę, żeby rada poparła apel. Chodzi o oddelegowanie służb medycznych do zabezpieczenia zdrowotnego Powiatu, bo przekształcenie szpitala w jednoimienny sprawiło, że go nie ma - skwitował G. Swoboda.

Starosta raciborski powiedział, że w piątek rozmawiał z dyrektorem szpitala i jest szansa na wznowienie działalności dwóch poradni, że są pozytywne sygnały w tej sprawie, ale taki ruch jeszcze nie zaspokaja potrzeb Powiatu. Przypomnijmy, że przekształcenie szpitala pozbawiło powiat 19 poradni przyszpitalnych.

- Brak specjalistów zaważył na braku możliwości uruchomienia w Raciborzu stacji dializ przez firmę Nefrolux. Wspólnie z prezydentem Polowym przystosujemy pomieszczenia pod taką stację, ale nie ma kadr - zaznaczył G. Swoboda.

Radny Artur Wierzbicki wskazał, że apel należy kierować także do premiera, bo przepisy o walce z koronawirusem wychodzą od rządu, którego przedstawicielem jest wojewoda śląski.

Starosta zamierza rozesłać ten wniosek do wojewody wszystkim posłom z regionu. Podał, że przy poleceniu wojewody, wspólnie z dyrektorem Ryszardem Rudnikiem wskazywali mu lokalizację szpitala zakaźnego w Cieszynie, Jastrzębiu-Zdroju, Rydułtowach. Ten nie przyjął ich uwag, a przekształcenie raciborskiej lecznicy pozbawiło powiat poradni specjalistycznych.

- Ta decyzja była odgórna, ale za chwilę dojdzie do nieszczęścia. Niech posłowie o tym wiedzą, co się u nas dzieje ze względu na decyzję wojewody i konieczne jest teraz oddelegowanie tu służb medycznych konkretnych specjalności - powiedział G. Swoboda.

Starosta mówił, że 12 marca wydano decyzję w Katowicach. - Sporo osób brało udział w spotkaniu, ale nie mieliśmy wpływu na nią, chociaż bardzo mocno negowaliśmy! Nikt nie miał wpływu, a decyzję nam przysłano. Nie wiemy kiedy się skończy obecna sytuacja, dlatego dziś reagujemy. Dlatego czuję się w obowiązku o wystąpienie z takim wnioskiem do wojewody - podkreślił włodarz.

Dawid Wacławczyk stwierdził, że trzeba się zabezpieczyć, żeby wojewoda nie odpisał, że nie ma prawnych możliwości do takich ruchów. Radny powiedział na podstawie wiedzy z mediów, że przychodnie nie mogą funkcjonować, bo aktualnie lekarze szpitalni nie mogą pracować poza szpitalem. - Dlatego zaapelujmy o przesunięcie ich do poradni, a wojewoda niech lekarzy do szpitala zakaźnego wyśle - zaproponował radny. Zastanawiał się głośno czy warto ponosić koszty przenosin poradni ze sprzętem gdzieś poza szpital, bo może wystarczy zamknąć część lecznicy, tą z oddziałami „covidowymi”.Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.