Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Budowa ronda i wielka wycinka drzew w centrum Raciborza [ZDJĘCIA]

27.04.2020 07:00 | 8 komentarzy | żet

Wyczekiwana od lat przebudowa skrzyżowania ze światłami przy "Mechaniku" już na starcie wywołała ogromne kontrowersje.

Budowa ronda i wielka wycinka drzew w centrum Raciborza [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ruszyła budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Bosackiej  w Raciborzu. Fragment Bosackiej do ulicy Cygarowej został wyłączony z ruchu. To samo zrobiono z wjazdem na ulicę Zamkową.

Na miejsce ściągnięto ciężki sprzęt. Przygotowując teren pod inwestycję wycięto 64 drzewa. Odbiło się to głośnym echem wśród mieszkańców. Padły pytania, kto na to pozwolił.

W przypadku tej konkretnej inwestycji wycinka drzew była częścią pozwolenia na budowę, którego w przypadku inwestycji samorządu województwa* udziela wojewoda. Projekt przedsięwzięcia był opiniowany w 2016 r. przez ówczesne władze Raciborza. Został on również poddany tzw. konsultacjom społecznym (publikacja dokumentacji na stronie miasta). Nie wniesiono do niego uwag.

Radny powiatowy Dawid Wacławczyk komentując całą sprawę w mediach społecznościowych stwierdził, że "konsultacje przez wrzucenie do sieci stosu papierów to fikcja". - Musimy zrobić tak jak wywalczyli to sobie mieszkańcy Tychów. Każde drzewo, co do którego wpływa wniosek o wycinkę lub co do którego jest zapytanie o konsultację inwestycji - powinien być fizycznie oznaczony taśmą z kartką i datą do której mieszkańcy mogą wnieść zapytania do urzędu. Oznaczenie powinno być obowiązkiem wydziału ochrony środowiska (lub tego kto prowadzi sprawę) - proponuje radny od lat kojarzony m.in. z tematami ekologicznymi.


* Inwestycja jest realizowana na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Koszt przedsięwzięcia to 11,581 mln zł. Budowę realizuje wyłonione w drodze przetargu przedsiębiorstwo Drog-Bud z Lubojenki pod Częstochową.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza