Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Wybory prezydenckie 2020. Nie ma chętnych do pracy w komisjach wyborczych

24.04.2020 09:00 | 2 komentarze | mad

Nie we wszystkich gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego udało zebrać się chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Niektóre samorządy nadal prowadzą nabory członków.

Wybory prezydenckie 2020. Nie ma chętnych do pracy w komisjach wyborczych
zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybory zarządzono na 10 maja. Wciąż nie wiadomo czy odbędą się w sposób tradycyjny, czy też w formule korespondencyjnej. Sprawdziliśmy, jak w gminach powiatu raciborskiego kształtuje się sytuacja z chętnymi osobami do pracy w komisjach wyborczych.

W przypadku gminy Kornowac mowa o pięciu komisjach wyborczych. Jak przekazał nam sekretarz Radosław Łuszcz, wszystkie mogą pracować, choć ich składy nie są pełne. Do zebrania minimum wymagane było przeprowadzenie dodatkowego naboru. – Komisje mają skład większy lub równy składowi minimalnemu – usłyszeliśmy w Kornowacu.

Podobna sytuacja jest w Rudniku. – Obecnie wszystkie komisje w minimalnych składach mogą działać – odpowiedziała na nasze zapytanie sekretarz Joanna Kosel. Na terenie gminy ma działać pięć komisji.

W Nędzy nie udało się zebrać chętnych. – Do komisji nie zgłosiła się odpowiednia liczba kandydatów. Ogłoszono dodatkowy termin zgłaszania– dowiedzieliśmy się od sekretarza Krystiana Dolipskiego. Na terenie gminy powinno funkcjonować osiem obwodowych komisji wyborczych.

W Kuźni Raciborskiej do potrzebnych tam sześciu komisji zebrano minimalną liczbę członków. – Omawiana jest możliwość uzupełniania składów komisji – przekazał sekretarz Dominik Klimanek.

Jeśli chodzi o Pietrowice Wielkie, to na terenie gminy powinno działać sześć obwodowych komisji wyborczych. Obecnie udało skompletować się jednak dwie komisje z minimalną liczbą członków. – W pozostałych czterech do minimalnych składów brakuje kilku osób, w związku z tym nie mogły one zostać powołane – podał nam sekretarz Pietrowic Wielkich Gabriel Kuczera.

W przypadku Krzyżanowic mowa o siedmiu komisjach wyborczych. – Na dzień dzisiejszy nie wszystkie komisje mogą działać, z uwagi na brak ustawowego minimalnego składu obwodowych komisji wyborczych. W związku z pismem Dyrektora Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej w przypadku braku minimalnych składów obwodowych komisji wyborczych do ich ustawowego składu liczbowego uzupełnień dokonuje się w miarę wpływających do urzędu gminy zgłoszeń osób chętnych do pracy w komisji do dnia wyborów – powiedziała nam sekretarz Małgorzata Krzemien.

Natomiast w Krzanowicach tylko jedna komisja, z sześciu, które powinny tam działać, posiada wymagany skład członków komisji. – Ogłoszono dodatkowy nabór, jednak nie zgłosiła się odpowiednia liczba kandydatów, aby uzupełnić ustawowy skład obwodowych komisji wyborczych – przekazał burmistrz Andrzej Strzedulla. Wskazując, że komisje bez zapewnionej minimalnej liczby osób nie mogą funkcjonować.


Czytaj równieżWybory prezydenckie 2020. Z trudem uzbierano składy komisji wyborczych.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Dominik Klimanek

Dominik Klimanek

Sekretarz Miasta Kuźnia Raciborska

Gabriel Kuczera

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Joanna Kosel

Joanna Kosel

Sekretarz Gminy Rudnik

Krystian Dolipski

Krystian Dolipski

Sekretarz Gminy Nędza

Małgorzata Krzemien

Małgorzata Krzemien

Sekretarz Gminy Krzyżanowice

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac