Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Olza wysycha. "Poziom wody na pół psa"

23.04.2020 13:47 | 7 komentarzy | art

Mieszkańcy polsko-czeskiego pogranicza dokumentują coraz niższy stan granicznych rzek. Olza w Łaziskach w ciągu miesiąca straciła sporo wody, co dokumentują zdjęcia internautów. "Dziś poziom wody w Olzie na pół psa" - pisze w mediach społecznościowych pan Aleksander z Łazisk. 

Olza wysycha. "Poziom wody na pół psa"
Wodowskaz na rzecze Olzie w Łaziskach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pojawią się coraz większe obawy o to, że czeka nas susza. Z jednej strony zimą nie było prawie w ogóle śniegu, który topiąc się, nawodniłby glebę. Z drugiej strony coraz bardziej we znaki daje się brak porządnego deszczu. Efekty na razie obserwujemy głównie w stanie rzek. Te są coraz płytsze, o czym przekonują zdjęcia wykonane m.in. przez mieszkańców Łazisk, publikowane w mediach społecznościowych. 

"Wygląda na to, że komunikaty o suszy nie są przesadzone. Dziś poziom wody w Olzie na pół psa" - pisze pan Aleksander z Łazisk, publikując zdjęcie swojego czworonoga. 

Kilka dni wcześniej swoje zdjęcia w sieci opublikowała pani Sabina z Łazisk. "Olzy coraz mniej. Dla porównania zdjęcia z dzisiaj i sprzed miesiąca" - pisze pani Sabina. Zdjęcia wykonano w tym samym miejscu, przy wodowskazie na Olzie. Doskonale widać na nich, ile w miesiąc ubyło wody. Na pierwszym zdjęciu wykonanym, jak deklaruje mieszkanka Łazisk, w marcu wodowskaz jest prawie cały zanurzony, a na drugim zdjęciu, wykonanym kilka dni temu, wodowskaz jest prawie cały wynurzony. Widać też na nim suchą wysepkę, której nie ma na pierwszych zdjęciu. 

Wczoraj w związku z przewidywaną suszą, z apelem do mieszkańców gminy zwrócił się Mariusz Adamczyk, wójt Godowa:

W związku z pesymistycznymi długoterminowymi prognozami pogody związanymi z niedoborem opadów atmosferycznych oraz bardzo prawdopodobnym wystąpieniem zjawiska suszy w okresie letnim, apeluję do mieszkańców, którzy korzystają wyłącznie z wody w studniach, o jak najszybsze podłączenie posesji do sieci wodociągowej. W przeciwnym przypadku, w sytuacji wystąpienia suszy wskazani mieszkańcy narażeni mogą być na długotrwały deficyt wody - apeluje wójt Godowa.