Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

Prezydent Polowy ustala z firmą Nefrolux utworzenie stacji dializ w Raciborzu

22.04.2020 20:50 | 2 komentarze | ma.w

Szansa na to jest w najprędzej w połowie maja. Wcześniej się nie da, bo doszło do zakażenia w stacji w Rudzie Śląskiej, do której wożeni są m.in. raciborzanie. Problem ze stacją, jest głównie kadrowy, bo Miasto dysponuje pomieszczeniami.

Prezydent Polowy ustala z firmą Nefrolux utworzenie stacji dializ w Raciborzu
Prezydent Dariusz Polowy na zdalnym posiedzeniu komisji oświaty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O problemie 80 pacjentów, którzy 3 razy w tygodniu muszą odbywać wielogodzinne podróże z Raciborza do Świętochłowic i Rudy Śląskiej, dyskutowano na zdalnym posiedzeniu komisji oświaty Rady Miasta Racibórz, w środę 22 kwietnia (pierwszym w takiej formule w dziejach samorządu raciborskiego).

Trudną sytuacją dializowanych raciborzan przejęli się m.in. radni Marcin Fica i Michał Kuliga. Na ich uwagi odpowiadał w komisji prezydent miasta Dariusz Polowy. Rozmawiał z przedstawicielami firm DaVita z Kędzierzyna - Koźla i Nefrolux z Siemianowic Śląskich (działa na Gamowskiej w Raciborzu).

Negocjacje z drugą z wymienionych firm są - twierdzi prezydent - zaawansowane. Włodarz przekazał radnym miejskim, że firma jest otwarta na współpracę, ale wskazuje na brak kadr do pracy przy dializach. Potrzeba do tego 2-3 lekarzy oraz 10 pielęgniarek. - Na teraz to nierealne - przyznał włodarz Raciborza.

Problemem nie są kwestie lokalowe. - Szybko przygotujemy pomieszczenia pod tą działalność. Temat blokuje ten kadrowy problem - wyjaśniał prezydent. Radny Fica pytał: co ze specjalistami od dializ pracującymi w szpitalu zakaźnym. - Ten personel jest na potrzeby szpitala - tłumaczył mu Polowy. Oznajmił, że do konkretnych rozmów Miasto - Nefrolux dojdzie ponownie w połowie maja, bo dodatkową przeszkodą jest obecna kwarantanna dializowanych osób, gdyż w stacji była osoba zakażona COVID-19.

Radny Michał Kuliga nazwał męczarnią przewożenie pacjentów dializowanych do Rudy Śląskiej lub Siemianowic Śląskich.Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz