Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Zamiast uczniów w sali gimnastycznej zasiedli radni

21.04.2020 18:48 | 0 komentarzy | mad

Kolejni radni obradowali w innej niż w tej dobrze nam znanej formule. Rajcy z Kornowaca, zamiast zasiąść w sali narad urzędu gminy, obradowali w sali gimnastycznej szkoły podstawowej.

Zamiast uczniów w sali gimnastycznej zasiedli radni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na wtorek 21 kwietnia zaplanowano egzamin ósmoklasisty. Pierwszego dnia miał odbyć się test z języka polskiego, dzień później z matematyki, a w czwartek egzamin z języka obcego nowożytnego. Pandemia koronawirusa zamroziła jednak wszelkie plany. Edukacja odbywa się on-line, a uczniowie nie wiedzą, kiedy przystąpią do egzaminów. – Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów – przekazują rządzący.

Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu, czyli miejsce, gdzie odbywa się egzamin ósmoklasisty, nie wypełniła się więc we wtorek uczniami. Zasiedli tam jednak rajcy. To miejsce wybrano na obrady z uwagi na możliwość rozsadzenia radnych, zachowując około 1,5-metrową odległość pomiędzy sobą. Na posiedzenie przybyło dwunastu z piętnastu radnych. Gości ograniczono do minimum. Pojawili się jedynie wójt Grzegorz Niestrój oraz Ewa Gołofit obsługująca radę gminy (zazwyczaj przychodzą również: sekretarz, skarbnik, radca prawny oraz sołtysi). Zmiana była również w samym głosowaniu, bo radni nie używali do tego specjalnych „pilotów”. Byli natomiast wyczytywani przez przewodniczącego Mariana Zimermanna i podnosząc się z krzeseł, odpowiadali czy są „za” czy „przeciwko” danej uchwale. Sesja nie była transmitowana „na żywo”, a nagrywana. Zapis ma pojawić się w Biuletynie Informacji Publicznej.

To kolejna sesja rad gmin i miast powiatu raciborskiego, odbywająca się w innej formule z uwagi pandemii Covid-19. Nie tak dawno w podobny sposób obradowali radni z Nędzy. Tam na miejsce posiedzenia wybrano gminne centrum kultury. Z kolei radni z Krzanowic mają obradować w miejskim ośrodku kultury. W przypadku Rudnika i Kuźni Raciborskiej zdecydowano się na posiedzenie w formie on-line, na wzór tego przeprowadzonego w Raciborzu. W Krzyżanowicach posiedzenie odbyło się w sali narad urzędy gminy. Z kolei Pietrowice Wielkie są przed ustaleniem szczegółów posiedzenia.Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Przewodniczący rady gminy Kornowac