Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Starosta Swoboda: pomożemy firmom remontując nasze drogi

19.04.2020 17:34 | 2 komentarze | ma.w

Włodarz powiatu raciborskiego mówi nam o koniecznych jego zdaniem nakładach na lokalną gospodarkę. - Administracja utrzymuje się przecież z podatników - podkreśla Grzegorz Swoboda i wymienia roboty drogowe zaplanowane przez Powiat Raciborski w czasie trwania epidemii.

Starosta Swoboda: pomożemy firmom remontując nasze drogi
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sytuacja budżetowa Powiatu Raciborskiego już w styczniu była prognozowana jako trudna, ale to, co zrobił z finansami samorządu koronawirus, nie śniło się staroście w najgorszych koszmarach. - Jest i będzie ciężko, ale zaplanowane inwestycje drogowe chcemy zrealizować, zwłaszcza że ich finansowanie pochodzi w głównej mierze ze źródeł pozabudżetowych - mówi Grzegorz Swoboda.

Starostwo jest zaangażowane w roboty drogowe na terenie Gminy Kuźnia Raciborska. - Pamiętamy, jak burmistrz Paweł Macha mówił głośno o pomijaniu jego gminy w inwestycjach powiatowych. Dziś widać, że nasz samorząd nie zaniedbuje tych terenów - podkreśla starosta. W Turzu oraz Budziskach realizowane są inwestycje na drogach, zaplanowane w budżecie 2020 Powiatu Raciborskiego. W starostwie proszą mieszkańców o cierpliwość wobec prowadzonych prac. - Najważniejsze, że te roboty mają zabezpieczone finansowanie i zostaną doprowadzone do końca - zapewnia G. Swoboda.

Jakość powiatowych dróg poprawi się także na terenie Gminy Pietrowice Wielkie. Zaplanowano tam w najbliższych tygodniach prace na łącznie 16 kilometrach dróg. - To spore przedsięwzięcie jak na nasze warunki - podkreśla Swoboda. Następna w „kolejce” jest droga przez Rudyszwałd w Gminie Krzyżanowice.

Starosta mówi, że zadania drogowe tego szczebla realizują firmy z regionu, płacące podatki samorządom.

- Dzięki naszym przetargom i zleceniom mają dodatkowe szanse utrzymać się na rynku w tym trudnym czasie. Dołożymy starań, aby wszystkie zaplanowane inwestycje wdrażać, żeby te przedsiębiorstwa ocalały, nie zwalniały ludzi. Administracja utrzymuje się z podatników - mówi włodarz powiatu.

- Jeśli samorządy zaczną ciąć wydatki, to firmy nie będą miały roboty i system się załamie - prognozuje polityk Razem dla Ziemi Raciborskiej.

Mimo jak mówi „noża na gardle” w kontekście prognoz tegorocznego budżetu Powiatu, Swoboda liczy, że pojawią się jeszcze dodatkowe środki zewnętrzne (rozmawialiśmy ze starostą, zanim premier Morawiecki ogłosił zwiększenie puli środków na Fundusz Dróg Samorządowych - przyp. red.), co pozwoli nie tylko na utrzymanie ciągłości realizacji już zaplanowanych inwestycji drogowych, ale i podjęcie kolejnych.

- Nie tylko chodzi o drogi. W tym roku chcemy poddać termomodernizacji Gastronomik, to dla nas ważne zadanie związane z oświatą - twierdzi starosta raciborski.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski