Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Ponad pół miliona złotych na zabytki. Zyskają Krowiarki i Rzuchów

16.04.2020 15:20 | 0 komentarzy | mad

550 tys. zł - to kwota, jaką przeznaczył polski rząd na ratowanie zabytków w powiecie raciborskim. Środki zostały przekazane w ramach programu ochrony zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie otrzymają pałac w Krowiarkach i pałac w Rzuchowie.

Ponad pół miliona złotych na zabytki. Zyskają Krowiarki i Rzuchów
Pałac w Rzuchowie, Pałac w Krowiarkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– To cenne wsparcie dla zabytków w naszym powiecie. Dbałość o pomniki historii powinna być bliska każdemu z nas, dlatego tym bardziej cieszę się ze wsparcia, jakie otrzymały te obiekty – skomentował Michał Woś, minister środowiska i poseł z naszego regionu.

Pałac w Krowiarkach zostanie dofinansowany kwotą 350 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone w dużej mierze na wykonanie nowego poszycia dachowego nad najcenniejszymi salami starej części pałacu. Na potrzebę remontu dachu w obiekcie wielokrotnie zwracał uwagę radny powiatowy Szymon Bolik. – To bardzo dobra wiadomość – komentuje radny informację o przyznanych środkach. Dodaje, że stan techniczny poszycia jest w bardzo złym stanie. – W dwóch miejscach, w starej części dachu i we fragmencie nowej, gdzie jest przeszklony element uda się go zrekonstruować. Obiekt będzie zabezpieczony – zwraca uwagę. Sz. Bolik zauważa, że startując na radnego powiatowego, w dużej mierze zależało mu właśnie na pozyskaniu środków finansowych na rzecz pałacu w Krowiarkach. – Udało się, zobaczymy, co będzie dalej. Ciężkie czasy nastały ze względu na koronawirusa, ale trzeba być dobrej myśli – dodaje radny powiatowy z Krowiarek.

Pałac w Rzuchowie otrzyma natomiast 200 tys. zł. – Bardzo cieszymy się z tego wsparcia – komentuje z kolei Janusz Gładysz, właściciel pałacu, a zarazem prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Fundacji, której nadrzędnym celem jest renowacja pałacu w Rzuchowie z przeznaczeniem na działalność kulturalno-turystyczną. Właściciel mówi nam, że środki te zostaną przeznaczone na kontynuację prac renowacyjnych elewacji wraz z montażem stolarki okiennej.

fot. Pałac w Rzuchowie/ Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr KulturyPałac w Krowiarkach

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego