Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Egzaminy ósmoklasisty i matury przesunięte. Wkrótce "nowy reżim sanitarny" i obowiązek noszenia maseczek

09.04.2020 14:04 | 5 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:16

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o przedłużeniu obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Egzaminy ósmoklasisty i matury przesunięte. Wkrótce "nowy reżim sanitarny" i obowiązek noszenia maseczek
Fot. Krystian Maj/KPRM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obostrzenia nadal obowiązują

Rząd zdecydował o przedłużeniu do 19 kwietnia wszystkich obostrzeń, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania epidemii koronawirusa.

- Na ten moment, o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużamy obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach - powiedział premier Mateusz Morawiecki na zwołanej 9 kwietnia konferencji prasowej.

Ograniczenia dotyczą również korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania. To samo dotyczy wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi oraz zakładów pracy.

Tylko pięć osób w kościele

Rząd utrzymał ograniczenie liczby uczestników uroczystości kościelnych do pięciu osób. Obostrzenie to obowiązuje również w okresie Świąt Wielkanocnych.

Szkoły nadal zamknięte, egzaminy przesunięte

Szkoły pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy ósmoklasisty oraz maturalne nie odbędą się w zaplanowanych terminach. - Poinformujemy o planowanym terminie egzaminów na trzy tygodnie przed - podali rządzący.

Zamknięte pozostaną żłobki i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony.

Granice nadal zamknięte

Granice pozostaną zamknięte do 3 maja. W ruchu międzynarodowym obowiązywać będą dotychczasowe zasady (kwarantanna dla osób powracających z zagranicy, możliwość przekraczania granicy dla osób wykonujących transport międzynarodowy towarów).

Po świętach nowy reżim sanitarny

Po świętach ma zostać przedstawiony "nowy reżim sanitarny". Wiadomo już, że noszenie maseczek będzie obowiązkowe poza domem (od 16 kwietnia) - na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, punktach usługowych oraz zakładach pracy.

Szczegóły TUTAJ.Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów