Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Wiceprezes JSW o fałszywych SMS-ach, ochronie przed koronawirusem i kolejkach przed bramą

09.04.2020 12:27 | 0 komentarzy | ska

- Jeżeli nikt nie wniesie do kopalni wirusa, wszyscy będą bezpieczni - mówi w wywiadzie Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, szef sztabu kryzysowego JSW.

Wiceprezes JSW o fałszywych SMS-ach, ochronie przed koronawirusem i kolejkach przed bramą
Wiceprezes JSW Artur Dyczko. Fot. JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiceprezes JSW o fałszywych SMS-ach, ochronie przed koronawirusem i kolejkach przed bramą

Red. Walczymy z wirusem. Wygramy?

Artur Dyczko. Nie walczymy z wirusem, bo nie jesteśmy medykami. Bronimy się przed nim, uczymy się żyć i pracować w warunkach zagrożenia. Apeluję: nie dziel się wirusem. Dziel się wiedzą o zapobieganiu zarażeniu.

Boi się Pan?

Bardzo poważnie traktuję zagrożenie.

Górnicy traktują je równie poważnie?

Tak. Przekonuję się o tym za każdym razem rozmawiając z nimi podczas wizyt na kopalniach.

Kopalnie są bezpieczne?

Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od pracowników. Kopalnia nie jest źródłem zakażenia. Jeżeli nikt nie wniesie do niej wirusa, wszyscy będą bezpieczni. Dlatego apeluję – dbajcie o siebie, bo tylko wtedy uratujemy miejsca pracy i zdrowie nas wszystkich. Odpowiedzialne zachowanie poza pracą chroni nas przed zarażeniem w pracy.

To działa?

Tak. Do końca pierwszego tygodnia kwietnia nie było informacji o tym, aby któryś z górników był chory.

Spółka ma dobrze zorganizowaną obronę?

Przestrzegam przed nieuzasadnionym optymizmem. Pracownicy funkcjonują w gronie rodzinnym, wśród znajomych, sąsiadów. Robią zakupy. Mimo szczególnych zasad organizacji życia w czasie pandemii, ryzyko zakażenia poza pracą jest bardzo duże. To oznacza, że ryzyko wniesienia choroby na teren zakładów także rośnie. Dlatego przekonujemy górników do samokontroli. Pomiar temperatury ciała przed wyjściem do pracy, stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych poza pracą, dbałość o profilaktykę na co dzień - to najskuteczniejsze sposoby ochrony kopalni.

Są zasady ustalone przez sztab kryzysowy JSW i sztaby kryzysowe w kopalniach. Co z tego, skoro tworzył się tłok przed bramą albo w kolejce do szoli?

Wie Pan wszyscy uczymy się obecnej sytuacji, dla wszystkich nas jest ona nowa i co dzień przynosi nowe wyzwania. Czy tworzyły się kolejki na bramach? Tak oczywiście, ale powiedzmy sobie szczerze, że nie tworzyły się same. Tłoczyli się pracownicy, którzy nie zawsze przestrzegali ustalonych przez służby ochrony zasad. Ale z satysfakcją mogę powiedzieć, że skutecznie przeprowadzona akcja wyjaśniająca zasady profilaktyki przyniosła pozytywne efekty. Dziś te kolejki to już wspomnienie.

Wiele emocji wzbudziła informacja o tym, że pracownicy będą karani za aktywność w Internecie.

Chcę to stanowczo zdementować. Nie chodzi o „aktywność w internecie” tylko o tzw. fake newsy. Czy uważa pan, że na przykład rozpowszechnianie SMS-ów z tekstem informującym o tym, że 6 kwietnia kopalnie zostaną zamknięte jest obojętne dla firmy? Nie jest! Była to tym bardziej szkodliwa informacja, że jej autor próbował podszyć się pod sztab kryzysowy. Hejt i fake newsy na temat działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa podejmowanych przez sztab kryzysowy JSW albo sztaby kopalniane może doprowadzić do nieodwracalnych strat. Celem zarządu, sztabu kryzysowego JSW, sztabów kopalnianych i dyrekcji kopalń jest w sposób maksymalny chronić najcenniejszy skarb JSW - jej pracowników. Zapewnić niezbędne bezpieczeństwo załogom i chronić miejsca pracy. To wojna z niewidzialnym wrogiem! Tylko dyscyplina i rozsądek naszych pracowników dają nam szansę tworzyć warunki bezpiecznej pracy. Musimy w tej walce być konse- kwentni i zdyscyplinowani bo inaczej przegramy te wojnę.

Z okazji świąt Wielkiej Nocy życzę Państwu wiary i nadziei, że wspólnie przetrwamy trudny czas. Przyznam, że modlę się o to codziennie i nie wstydzę się o tym mówić.

źródło: JSW