Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Oklaski nie zastąpią godnej pensji. Służba zdrowia żali się w liście do redakcji

08.04.2020 09:54 | 20 komentarzy | web

- Minął miesiąc walki z epidemią COVID-19 w Polsce. Niedługo po ujawnieniu się pierwszego zakażenia, na raciborski oddział zakaźny zaczęli trafiać chorzy, a krótko po tym zdecydowano, że raciborska lecznica zostanie w całości przekształcona na jednoimienny szpital zakaźny, co wywróciło pracę personelu do góry nogami - piszą do nas pielęgniarki ze szpitala zakaźnego w Raciborzu.

Oklaski nie zastąpią godnej pensji. Służba zdrowia żali się w liście do redakcji
Zdjęcie poglądowe / freepik.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

19 marca na oddział wewnętrzny zostali przyjęci pierwsi pacjenci. Pracujące tam pielęgniarki jako pierwsze zostały rzucone na głęboką wodę, a jedyna wiedza jaką w tamtej chwili posiadały, to sposób zakładania jednorazowego kombinezonu. Wszystkie schematy i sposób postępowania w obliczu nowej sytuacji musiały wypracować same, metodą prób i błędów.

W telewizji obserwujemy piękne gesty bicia braw przez członków rządu, którzy w ten sposób chcą podziękować za ciężką pracę medykom. Pielęgniarki zastanawiają się, gdzie był rząd i tego typu gesty, gdy strajkowały o godną pensję za swoją ciężką pracę. Teraz, w obliczu koronawirusa, są bohaterkami, które się podziwia. Wtedy opinia publiczna traktowała je jak osoby, które na dyżurach nie robią nic prócz picia kawy, a żądają podwyżek.

Dyrekcja szpitala zapowiada premie dla pielęgniarek, które mają być wypłacone dopiero w maju za kwiecień. Przypominam, że pierwsi pacjenci na oddział wewnętrzny zaczęli trafiać już 19 marca, ale za ten okres żadnej premii nie będzie. W raciborskim szpitalu pielęgniarka po studiach, po licznych kursach z blisko dwudziestopięcioletnim stażem zarabia 3000 zł podstawy. W tym samym czasie salowe otrzymują podwyżki, po których ich podstawa wynosi 3200 zł, podobnie jak pracownicy Biedronki, którzy bez wątpienia na nie zasłużyli. Pielęgniarki natomiast zostają ze standardową pensją i codziennie narażają zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych, by opiekować się chorymi.

Do raciborskiego szpitala ściągane są do pracy pielęgniarki z Gliwic. Czy one również będą zarabiać standardową pensję czy zaoferowano im coś więcej?

Na rzecz raciborskiego szpitala organizowane są liczne zbiórki. Oddział wewnętrzny, który jako pierwszy przyjmował pacjentów, dopiero dziś otrzymał suszarkę do włosów oraz szampony do włosów. Do tej pory pielęgniarki same musiały kupować dla siebie konieczne rzeczy, jak żele do kąpieli, które są niezbędne w obecnym czasie, gdyż po każdym wejściu do chorych pielęgniarka musi iść pod prysznic.