Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Kultura

MDK w Raciborzu przeniósł się do wirtualnej przestrzeni

07.04.2020 13:40 | 0 komentarzy | d

Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich wychowanków, jeszcze przed oficjalnymi wytycznymi MEN, postanowił wprowadzić zajęcia w formie wirtualnej.

MDK w Raciborzu przeniósł się do wirtualnej przestrzeni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nasze zajęcia są odskocznią od trudnej sytuacji, w której wszyscy się teraz znaleźliśmy. Cieszymy się, że tylu z naszych wychowanków uczestniczy w nich z nami, bo jak wiemy - jest to nie lada wyzwanie - mówi Katarzyna Tańska z MDK-u.

Zajęcia plastyczne, modelarskie i rękodzielnicze polegają na kontaktowaniu się przez komunikatory - nauczyciel z wychowankami lub ich rodzicami - i podsyłaniu ciekawych propozycji działań plastycznych. Efekty tej pracy są później publikowane na profilu na Facebooku MDK-u, stronie internetowej, a także ostatnio - na oknach placówki. Zajęcia wokalne i taneczne również mają ciekawą formę. Nauczyciele spotykają się ze swoimi podopiecznymi przy wykorzystaniu kamerek internetowych i razem z nimi śpiewają lub tańczą. Tancerze również kręcą krótkie filmy, które dokumentują ich postępy w nauce tańca. Podopieczni zajęć teatralnych, będący oczywiście w stałym kontakcie z nauczycielem – przesyłają filmy z efektami swojej pracy - recytacje, małe formy teatralne czy scenki, w które angażują również swoich rodziców. Jednocześnie w placówce redagowana jest gazetka eMDeK, w której można znaleźć zarówno artykuły, jak i porady na ten trudny czas.

Ponadto wychowankowie MDK-u włączyli się już w trzy akcje społeczne, oto ich szczegóły:

  • #JesteśmyZWami - wspólna akcja z Lilu Play, My Party Shop i Paper Mint, podczas której dzieci i młodzież z całego miasta (a także z zagranicy) malowali obrazki dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, pracujących w szpitalu zakaźnym w Raciborzu, aby im podziękować i wyrazić szacunek za ich pracę i poświęcenie. Wysłane prace opublikowane zostały na stronach internetowych, a także wydrukowane, spakowane i wysłane do szpitala.
  • Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jak co roku wychowankowie placówki włączyli się w akcję i wysyłali swoje zdjęcia w kolorowych skarpetach.
  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - na zaproszenie Stowarzyszenia SPECTRUM, wychowankowie włączyli się w akcję "bądź niebieski" w ten dzień. Piękne fotografie do obejrzenia na stronie internetowej MDK-u.

– Nie wierzysz, że tak można? Serdecznie zapraszamy na nasz profil na Facebooku. Zajrzyj i sprawdź. Zostań w domu i spędź ten czas z Młodzieżowym Domem Kultury! – zachęca placówka. 

źródło: MDK Racibórz, oprac. (d)