środa, 3 czerwca 2020

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Starosta: nikogo nie odeślą z nocnej pomocy bo nie ma maseczki

04.04.2020 20:06 | 3 komentarze | ma.w

Czytelnik zwrócił nam uwagę, że nowe zasady korzystania z Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej w Raciborzu, w których podano obowiązek posiadania przez pacjenta maseczki i rękawiczek są aktualnie bezprawnym żądaniem wobec chorego szukającego porady medycznej. - W dodatku to są środki teraz trudno dostępne, w pierwszej kolejności kierowane dla służby zdrowia - podkreślił raciborzanin.

Starosta: nikogo nie odeślą z nocnej pomocy bo nie ma maseczki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komunikat z placówki przy ul. Sienkiewicza pojawił się dzisiejszego poranka w lokalnych mediach. Przysłał go nam Zespół Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej w Raciborzu. W treści pojawił się termin „Obowiązkowo” jeśli chodzi o posiadanie przez pacjentów poradni środków ochrony osobistej - maseczek i rękawiczek, ale w dalszej treści jest stwierdzenie, że to prośba i zalecenia, a nie nakaz i wymogi.

Spytaliśmy starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę czy wie o wprowadzenia na Sienkiewicza takich obostrzeń w kontakcie z pacjentem. Włodarz przyznał, że nie informowano go o nowych zasadach. Zapewnił:

Nikogo nie odeślemy, kto będzie w Nocnej potrzebował porady lekarskiej, z powodu braku maseczki czy rękawiczek

Dodał, że takie prośby wynikają z obaw personelu medycznego przy wciąż rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce. - Rozumiem stosowanie takich zaleceń. Jak sądzę, to jest apel do pacjentów, by dostosowali się do obecnej sytuacji, w miarę swoich możliwości - podał nam Swoboda.

Nocną i Świąteczną Opiekę prowadzi nadal Szpital w Raciborzu, tylko pod innym adresem. Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik przyznał, że stwierdzenie „obowiązkowo” w kontekście środków ochrony osobistej pacjentów i jego samego zaskoczyło, dlatego wyjaśni, dlaczego zdecydowano się na taki komunikat.

Zwróciliśmy się bezpośrednio do autorów komunikatu i otrzymaliśmy wyjaśnienie:

- Oczywiście w momencie kiedy przyjdzie pacjent, który nie będzie miał rękawiczek i maseczki, nie zostanie odesłany. Otrzyma od nas rękawiczki i maseczkę. Nikt nie został przez nas odesłany w momencie nieposiadania wyżej wymienionych rzeczy. Zalecenie posiadania rękawiczek i maseczki jest dla ochrony pacjenta jak i personelu. Każdy z nas może być potencjalnym źródłem zarażenia - dowiedzieliśmy się od zespołu z Nocnej i Świątecznej. Przekazano nam, że podobne zasady stosowane są w sklepach, których klienci też muszą się dostosować do nowych wymagań spowodowanych sytuacją pandemii.

Powiat Raciborski zakupił w piątek 2000 maseczek na potrzeby POZ-etów. - Zapewne lada dzień je dostaniemy, jeśli są braki, to będziemy uzupełniać. Kupiliśmy je, bo z placówek POZ dostaję sygnały o niedoborach - przekazał nam starosta Grzegorz Swoboda.

Telefony do Nocnej i Świątecznej Opieki: tel. 538 169 530, 538 169 529.

Jak można samemu zrobić osłonę twarzy w pół minuty? Obejrzyj wideo.