Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Koronawirus w Wodzisławiu Śl. Dlaczego nie badają pracowników pogotowia?

04.04.2020 14:24 | 44 komentarze | juk

Aktualnie zarażenie koronawirusem stwierdzono u 47 osób przebywających w wodzisławskim szpitalu. Nasz czytelnik pyta jednak, dlaczego wymazów nie pobrano jeszcze od tamtejszych pracowników pogotowia ratunkowego.

Koronawirus w Wodzisławiu Śl. Dlaczego nie badają pracowników pogotowia?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na skrzynkę mailową naszej redakcji otrzymaliśmy wiadomość od zatroskanego czytelnika. Sprawa, którą poruszył jest pokłosiem sytuacji, w której znalazł się Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Jak informowaliśmy, 31 marca u jednego z pacjentów z tamtejszego oddziału chirurgii ogólnej, potwierdzono zakażenie koronawirusem. W efekcie badaniom na jego obecność poddano osoby, które na skutek kontaktu z pacjentem mogły ulec zakażeniu. Aktualnie zarażenie Covid-19 stwierdzono u 47 osób - 20 pacjentów i 27 pracowników medycznych.

- Nikt nie pobrał wymazów od pracowników Pogotowia Ratunkowego ze stacjami w Wodzisławiu Śl. oraz Rydułtowach - pisał w mailu nasz czytelnik. Dodał, że mieli oni bezpośredni kontakt z pracownikami izby przyjęć wodzisławskiej lecznicy, którzy obecnie oczekują na wyniki testów pod kątem zarażenia koronawirusem. - Zespoły wyjazdowe nadal wyjeżdżają do pacjentów, stanowiąc ewentualne zagrożenie - dodał. 

W sprawie wątpliwości naszego czytelnika skontaktowaliśmy się z dyrektorem wodzisławskiego PPZOZ-u Krzysztofem Kowalikiem. - Na razie nie mamy podstaw do pobrania wymazów od pracowników pogotowia i wysłania ich do laboratorium - tłumaczy. Wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi procedurami w pierwszej kolejności są badane próbki tych osób, które miały bezpośredni kontakt z zarażonym. - Gdybyśmy pobrali wymazy i wysłali je do laboratorium, nie byłyby one w tej chwili w ogóle analizowane - mówi. Dodaje, że jeżeli wśród osób, które miały kontakt z pracownikami pogotowia zostanie stwierdzony koronawirus, dopiero wówczas będą oni badani.

fot. zdjęcie ilustracyjne