Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Niedziele handlowe 2020. Czy 5 kwietnia zrobimy zakupy?

04.04.2020 13:43 | 0 komentarzy | mad

W kwietniu wypadają dwie z siedmiu niedziel handlowych zaplanowanych na ten rok. Najbliższa już 5 kwietnia. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa nie wszędzie zrobimy zakupy.

Niedziele handlowe 2020. Czy 5 kwietnia zrobimy zakupy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni obowiązuje od 2018 roku. W pierwszym roku zmian handel dopuszczony był w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku niedziele handlowe przypadały na ostatnią niedzielę danego miesiąca. Z kolei od 2020 roku jest wyznaczonych tylko kilka niedziel, kiedy sklepy otwierają swoje podwoje dla klientów. Według zasady chodzi o dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą oraz cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

To oznacza, że najbliższa niedziela przypadająca na 5 kwietnia jest handlowa. Należy jednak pamiętać, o ograniczeniach wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Mowa m.in. o galeriach handlowych, gdzie sklepy odzieżowe pozostają zamknięte. Mogą działać tam jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.

Wybierając się na zakupy, należy mieć na uwadze, że czasami będziemy musieli poczekać na swoją kolej, zanim zostaniemy wpuszczeni. W sklepach wprowadzono ograniczenie trzech osób na jedną kasę. Np. w przypadku sklepów z dziesięcioma kasami, jednocześnie w sklepie może przebywać 30 osób. Wprowadzono również obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów. Wyznaczony został także specjalny czas dla seniorów w sklepach i punktach usługowych, bo te w godzinach 10.00-12.00 są dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia (seniorzy powyżej tego wieku mogą robić zakupy także w innych godzinach).

Natomiast kolejna trzecia już niedziela handlowa w tym roku przypada 26 kwietnia. TUTAJ specjalny kalendarz.

zdjęcie poglądowe (źródło  freepik - pl.freepik.com)