Piątek, 5 czerwca 2020

imieniny: Waltera, Bonifacego, Dobromira

RSS

Jastrzębie wprowadza pakiet dla biznesu za 15 mln zł

04.04.2020 13:00 | 1 komentarz | ska

Władze Jastrzębia-Zdroju wypracowały plan pomocy dla przedsiębiorców działających na terenie miasta. To m.in. zwolnienie z podatków, obniżka czynszów oraz opłat na targowisku i dotacje dla żłobków niepublicznych. Łączna wartoś zaproponowanej pomocy to 15 mln zł.

Jastrzębie wprowadza pakiet dla biznesu za 15 mln zł
fot. Pexels
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębie wprowadza pakiet dla biznesu za 15 mln zł

Wprowadzony pakiet wsparcie dla biznesu opiera się na 8 działaniach:

1. Przesunięcie terminu płatności podatku od nieruchomości za okres IV, V, VI do 30 września. Nie będzie pobierana opłata prolongacyjna a od przedsiębiorcy nie będą wymagane dodatkowe dokumenty. W praktyce oznacza to zapewnienie większej płynności finansowej przedsiębiorców przez najbliższe pół roku. Będą mogli dysponować 13 milionami złotych, które musieliby wpłacić miastu z tytułu podatku.

2. Obniżka czynszów w miejskich lokalach usługowych. Ulga obowiązywać będzie przez najbliższe 3 miesiące (IV,V,VI). Dla branż wskazanych ustawą umorzony zostanie czynsz w całości. O 50 procent, jeżeli obroty spadły o 50 procent, a o 30 procent, jeżeli obroty spadły o 30 procent. Dzięki temu najemcy zaoszczędzą około 180 000zł.

3. Zwolnienie z podatku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wskazaną w ustawie dotyczącej COVID 19 za okres IV, V, VI. Będzie to możliwe na wniosek przedsiębiorcy. Dzięki temu miasto wspiera małych przedsiębiorców kwotą 1 miliona złotych.

4. Umorzenie opłaty za dzierżawę gruntów za okres IV, V, VI. Jest to możliwe na wniosek przedsiębiorcy. Dla branż wskazanych ustawą umorzenie w całości. Dla pozostałych proporcjonalnie: o 50 procent jeżeli obroty spadły o 50 procent i adekwatnie jeżeli o 30 procent. Z tego tytułu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić około 20 000zł.

5. Na wniosek przedsiębiorcy miasto umorzy w całości lub w części płatności za dzierżawę i czynsz, przy spełnieniu warunków wynikających z ogólnych przepisów ustawy.

6. Zgodnie z ustawą urząd przesuwa termin płatności za użytkowanie wieczyste do 30 czerwca 2020r.

7. Podtrzymane zostają dotacje dla niepublicznych żłobków w wysokości 200zł dla żłobków i 100zł dla klubów dziecięcych. Nie wymaga to dodatkowych dokumentów. Skorzysta z tego sześć jastrzębskich placówek. Dzięki temu zaoszczędzą około 60 000 zł.

8. Obniżone zostają też opłaty na targowisku w okresie IV, V, VI. Dla branż wskazanych ustawą umorzenie w całości. Dla pozostałych proporcjonalnie: o 50 procent jeżeli obroty spadły o 50 procent i adekwatnie jeżeli o 30 procent. Dzięki temu lokalni przedsiębiorcy zyskają ok 80 000zł.

Jastrzębianie, których firmy mają swoje siedziby w budynkach należących do miasta, mogą liczyć na umorzenia czynszów bądź przesunięcie ich w czasie. W specjalnym liście do właścicieli lokali prezydent Anna Hetman poprosiła spółdzielnie oraz innych właścicieli nieruchomości, by rozważyli wprowadzenie podobnych rozwiązań dla mikroprzedsiębiorców, a także małych i średnich firm.

Czas, w którym wszyscy znaleźliśmy się, jest dla nas nowy, nieznany i szczególnie trudny. Dla każdego, niezależnie po której stronie się znajduje. Pandemia spowodowana koronawirusem i związane z tym ograniczenia powodują ogromne straty w gospodarce oraz budżetach przedsiębiorców, budżetach domowych, budżecie miasta oraz innych podmiotów działających na rynku. Musimy mieć wszyscy świadomość, że wiele firm może nie przetrwać trudnego okresu, kiedy możliwości prowadzenia działalności gospodarczej są bardzo ograniczone lub wręcz niemożliwe, dlatego każde, choćby najmniejsze wsparcie jest bardzo cenne. Wiem, że podobnie jak wszyscy jesteście Państwo w trudnej sytuacji, dlatego dziękuję tym, którzy już angażują się w rozwiązania skierowane do osób fizycznych i przedsiębiorstw - pisze prezydent Anna Hetman w liście do przedsiębiorców. 

O pomocy dla przedsiębiorców na ostatniej nadzwyczajnej sesji rady miasta dyskutowali również radni, którzy przyjęli odpowiednie zapisy pomocowe. Nagranie sesji zobaczyć można poniżej: