Sobota, 6 czerwca 2020

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w województwie śląskim [AKTUALIZACJA]

02.04.2020 10:31 | 9 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:09

TEKST AKTUALIZOWANY

Kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie śląskim. Nie żyje kolejna osoba.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w województwie śląskim [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach informuje, że zakażenie koronawirusem stwierdzono łącznie u 342 mieszkańców województwa śląskiego (ostatnie oficjalne dane z 1 kwietnia mówiły o 272 przypadkach). Z powodu powikłań wywołanych chorobą COVID-19 zmarło 11 osób. Od początku epidemii w naszym województwie wyzdrowiało 5 osób. To stan na godz. 10.00 (2.04.2020 r.).

W oficjalnym przepływie informacji zrezygnowano z podawania danych o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w ujęciu powiatowym. Oznacza to, że od tej pory będziemy dysponować wyłącznie danymi zawężonymi do województwa.

Uważamy, że taka polityka informacyjna nie wpłynie pozytywnie na nastroje społeczne. Wręcz przeciwnie, tam gdzie brak rzetelnej informacji, pojawia się otwarte pole do formułowania plotek, domysłów i teorii spiskowych. Doświadczyliśmy tego w początkowym okresie epidemii, gdy dane udostępniane przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach również były ogólnikowe. W tym czasie do redakcji niemalże codziennie docierały sygnały o zakażeniach w dużych zakładach pracy, które później nie potwierdziły się. Efektem był wzrost nieufności do współpracowników, paniczne wykupywanie artykułów spożywczych i środków czystości, a nawet uciekanie się do publicznych komentarzy na temat zdrowia sąsiadów

Zwróciliśmy na to uwagę pracownikom Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Katowicach, który po naszej interwencji zaczął wydawać bardziej precyzyjne komunikaty - podawano w nich miejsce pochodzenia osoby zakażonej zawężone do powiatu/miasta na prawach powiatu lub miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Teraz mieszkańcy województwa śląskiego zostali pozbawieni nawet tych ogólnych danych. Napisaliśmy w tej sprawie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

AKTUALIZACJA:

Beata Kempa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach poinformowała nas, że od teraz szczegółowe dane będą publikowane na stronach internetowych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.