Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Czytelnicy pytają: Czy wolno samemu przebywać na działce? [AKTUALIZACJA]

02.04.2020 10:07 | 43 komentarze | żet
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:33

TEKST AKTUALIZOWANY

- Mam dwa pytania z serii "nie dajmy się zwariować": 1. Czy wolno samemu przebywać na swojej działce? 2. Czy wolno samemu jechać samochodem na działkę? - napisał do nas Czytelnik z Raciborza. Zapytaliśmy o to kom. Mirosława Szymańskiego, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Czytelnicy pytają: Czy wolno samemu przebywać na działce? [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Z domu możemy wychodzić tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, a więc do pracy, do apteki, do lekarza, na zakupy spożywcze lub w celach wolontariatu. Zakładam, że wyjazd na działkę nie jest niezbędny do życia, dlatego jest to niewskazane - odpowiedział nam kom. Mirosław Szymański. Policjant przyznał, że obowiązujące aktualnie obostrzenia są wymagające dla wszystkich, ale "musimy się zmobilizować i wytrzymać, bo tu chodzi o dobro nas wszystkich".

Dopytaliśmy, czy wobec powyższego za wyjazd na działkę możemy zostać ukarani, czy też będzie to kwestia pouczenia - Wcześniej był czas na pouczenia, teraz jest czas restrykcji - odpowiedział M. Szymański. Dodał, że kontrole celu wyjścia z domu będą prowadzone nie tylko przez policję, ale również straż miejską, straż graniczną czy wojsko.

Obostrzenia dotyczą również innych rodzajów aktywności, np. wyjazdów na ryby, czy robienia porządków na cmentarzu. - Trudno jest stworzyć zamknięty katalog wszystkiego co zabronione w tej sytuacji, dlatego rozważając tę kwestię należy każdorazowo zadać sobie pytanie: czy to, co chcę zrobić, jest niezbędne do przeżycia? Jeśli tak nie jest, wówczas powinniśmy zostać w domu - dodaje M. Szymański.

Z taką interpretacją nowych przepisów nie zgadzają się sami działkowcy. Wskazują, że nie jest ona poparta żadnym przepisem prawa. - W obostrzeniach rządu obowiązujących od 1 kwietnia 2020 nie ma wzmianki o ROD. Załączam wytyczne ROD, zgodne z aktualnymi przepisami - napisał do nas jeden z Czytelników.

Szczegóły w załącznikach:

Apel Krajowego Zarządu PZD [PDF]

Uchwała Krajowego Związku Działkowców [PDF]

Komunikat PZD [PDF]

Zobacz również: