Niedziela, 5 lipca 2020

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Pacjent z powiatu raciborskiego z koronawirusem na chirurgii w wodzisławskim szpitalu. Oddział zamknięto, personel objęto kwarantanną [AKTUALIZACJA]

01.04.2020 07:59 | 21 komentarzy | juk, art
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 11:02

Koronawirus w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Zakażenie stwierdzono u pacjenta, który był leczony na oddziale chirurgii ogólnej.

Pacjent z powiatu raciborskiego z koronawirusem na chirurgii w wodzisławskim szpitalu. Oddział zamknięto, personel objęto kwarantanną [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa na terenie powiatu wodzisławskiego. W związku z zaistniałą sytuacją starosta Leszek Bizoń zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.

Jak informuje Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., jest to pacjent wcześniej hospitalizowany w Szpitalu Rejonowym im. dr Józefa Rostka w Raciborzu, a następnie przyjęty na Oddział Chirurgii Ogólnej Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. - Natychmiast po zdiagnozowaniu pacjent został z Wodzisławia Śl. przewieziony na oddział chirurgii raciborskiego szpitala, gdzie jest otoczony opieką medyczną - przekazuje.

Oddział Chirurgii Ogólnej wodzisławskiej lecznicy został czasowo zamknięty. - Wszczęto wszelkie procedury obowiązujące w takiej sytuacji. Personel oraz 28 pacjentów znajdujących się na oddziale zostało odizolowanych, objęci są badaniami oraz kwarantanną do czasu uzyskania wyników - mówi Wojciech Raczkowski dodając, że sytuację na bieżąco monitoruje wodzisławski PSSE. Teren szpitala został już także zdezynfekowany. Zarządzono też wzmożony nadzór sanitarno-epidemiologiczny na pozostałych oddziałach.

O czasowym zamknięciu oddziału chirurgii ogólnej zostały powiadomione wszystkie okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz służby zarządzania kryzysowego. Pacjenci wymagający pilnych zabiegów chirurgicznych będą kierowani do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Żorach i innych miejscowości.


AKTUALIZACJA

Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl., pacjent, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie jest mieszkańcem powiatu wodzisławskiego. - To mieszkaniec powiatu raciborskiego - mówi Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Jak dodaje, pacjent nie trafił do wodzisławskiego szpitala wprost ze szpitala w Raciborzu.


AKTUALIZACJA

Komunikat dyrektor PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. 

Dyrektor PPZOZ informuje, że w dniu 31 marca Sanepid w Wodzisławiu Śląskim powiadomił o pierwszym przypadku zachorowania na koronawirusa na terenie powiatu wodzisławskiego. Jest to pacjent z powiatu raciborskiego hospitalizowany i wypisany ze Szpitala Rejonowego im. J. Rostka w Raciborzu, a następnie przyjęty na Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala w Wodzisławiu Śląskim, zanim jeszcze raciborski szpital został przekazany w szpital zakaźny. Niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów, mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem, pacjent został poddany izolacji i diagnostyce pod kątem infekcji SARS-CoV -2. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku pacjent został przewieziony do Szpitala Zakaźnego w Raciborzu, gdzie jest otoczony opieką medyczną.

W chwili obecnej trwa postępowanie epidemiologiczne, mające na celu określenie kręgu osób, które mogły mieć styczność z zarażonym pacjentem oraz maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie PPZOZ. W tym celu wszczęto wszelkie procedury obowiązujące w takiej sytuacji. Wstrzymano przyjęcia do Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala w Wodzisławiu Śląskim. Personel oraz wszyscy pacjenci ww. oddziału zostali odizolowani, objęci badaniami oraz kwarantanną do czasu uzyskania wyników badań na obecność wirusa. Na terenie Szpitala wdrożono wzmożony nadzór sanitarno-epidemiologiczny.