Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Polowy posłuchał Fity. Pierwszy punkt pakietu antykryzysowego do realizacji

31.03.2020 23:40 | 1 komentarz | ma.w

Miasto Racibórz obniża czynsz w swoich lokalach gospodarczych do 1 zł. Idzie w ślady Rybnika, który był w regionie pierwszy z dokładnie takim samym pomysłem. Prezydent Dariusz Polowy przed tygodniem był sceptyczny wobec takiej pomocy w czasie pandemii, twierdząc, że wsparcie na poziomie 500 zł nie uratuje przedsiębiorcy, który potrzebuje 5 tys. zł miesięcznie, żeby się utrzymać.

Polowy posłuchał Fity. Pierwszy punkt pakietu antykryzysowego do realizacji
Prezydent Dariusz Polowy przy swoim biurku, na którym stoi pudełko chusteczek dezynfekujących
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysł czynszu za 1 zł był przedstawiony na posiedzeniu Konsultacyjnej Rady Gospodarczej. Był elementem "pakietu Fity", który wiceprezydent przygotował z podległym mu wydziałem rozwoju (szefuje mu Anna Kobierska - Mróz).

Ratusz informuje, że we wtorek 31 marca prezydent Dariusz Polowy "zdecydował, aby jak najszybciej podjąć pierwsze działania w celu wsparcia lokalnych przedsiębiorców". - Na polecenie prezydenta Miejski Zarząd Budynków już rozpoczął działania, aby w kolejnym miesiącu obniżyć czynsze dla przedsiębiorców w lokalach miasta do 1 zł - podają służby prasowe magistratu.

– Ważne jest aby działać sprawnie i szybko. Wiem z doświadczenia jak takie wsparcie jest ważne dla osób prowadzących własny biznes – podkreśla prezydent Dariusz Polowy.

Czynsze za złotówkę dotyczą 167. firm, które prowadzą działalność gospodarczą w lokalach należących do Miasta. Do 10 kwietnia, gdy mija termin wnoszenia opłat czynszowych, wszyscy zainteresowani powinni otrzymać z MZB stosowny aneks do umowy.

D. Polowy poinformował o uldze czynszowej na swoim Facebooku. Decyzji pogratulował mu tam poseł Grzegorz Matusiak. Wśród komentarzy pojawiły się głosy o potrzebie pomocy także dla raciborskich rolników prowadzących gospodarstwa w dzielnicach, a także o obniżce czynszów za mieszkania komunalne. Pytanie prezydentowi zadał tam przedsiębiorca z branży rozrywkowej Gracjan Humeniuk: a co z tymi przedsiębiorcami z Raciborza, którzy prowadzą tu działalność, ale nie mają lokalu? Internauci zachęcają włodarza do podjęcia rozmów z prezesem SM Nowoczesna Tadeuszem Wojnarem, aby ten wzorował się na decyzji Polowego w obniżce czynszów w spółdzielczych lokalach.

Przypomnijmy, że w "pakiecie Fity" są przewidziane jeszcze kwestie dotyczące ulg w podatku od nieruchomości i umorzeń w opłatach na rzecz Miasta.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm