Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Zmarł ksiądz Wacław Basiak, założyciel hospicjum w Jastrzębiu-Zdroju

30.03.2020 11:53 | 0 komentarzy | ska

Smutna wiadmość z Jastrzębia-Zdroju. Zmarł ksiądz Wacław Basiak, emerytowany proboszcz parafii Świętej Katarzyny oraz założyciel jastrzębskiego hospicjum.

Zmarł ksiądz Wacław Basiak, założyciel hospicjum w Jastrzębiu-Zdroju
Ks. Wacław Basiak, fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmarł ksiądz Władysław Basiak, założyciel hospicjum w Jastrzębiu-Zdroju

Ks. Wacław Basiak był proboszczem w parafii św. Katarzyny w latach 1986-2012. Wcześniej jeszcze przez trzy lata był tam wikariuszem. Z jego inicjatywy w 1993 r. powstało hospicjum domowe w Jastrzębiu-Zdroju. Wybudował dom parafialny i nowe probostwo. Na emeryturze mieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach. Był nadal aktywny: pomagał w katowickim Hospicjum Cordis; niektóre noce poświęcał na dyżury w Katolickim Telefonie Zaufania.

Prowadził internetowy blog. Przedstawił się na nim: "Mieszkam w Katowicach. Urodziłem się w Chorzowie. Zdałem Maturę w Słowaku. Pracowałem w Jastrzębiu-Zdroju. Obecnie pomagam w Hospicjum CORDIS".

Ks. Wacław Basiak zmarł 27 marca 2020 roku przed godz. 19.00. Z powodu epidemii koronawirusa w jego pogrzebie mogą uczestniczyć tylko najbliżsi. Każdy jednak będzie mógł uczestniczyć w ceremonii dzięki transmisji na kanale parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu w serwisie YouTube. Pogrzeb zacznie się w środę 1 kwietnia o 11.00.

Kanał Youtube parafii Św. Katarzyny dostępny pod adresem:

https://www.youtube.com/channel/UCDcUXlozqAVhPvBmE7tQnyQ