Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Patrol

Kontrole na granicach trwają - gdzie można przekroczyć granicę z Czechami? [ZDJĘCIA]

30.03.2020 10:18 | 0 komentarzy | ska

Choć od 29 marca w Republice Czeskiej na granicach obowiązuje zakaz indywidualnych przejazdów tranzytowych na granicach z Austrią i Niemcami, pogranicznicy na granicy Polskiej i tak mają pełne ręce roboty. Przeczytajcie, które granice są w ogóle dostępne dla Polaków. Gdzie można przekroczyć granice z Czechami?

Kontrole na granicach trwają - gdzie można przekroczyć granicę z Czechami? [ZDJĘCIA]
Na przejściach granicznych z Czechami pogranicznicy mają pełne ręce roboty. fot. Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kontrole na granicach trwają - gdzie można przekroczyć granicę z Czechami? [ZDJĘCIA]

- Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej, zgodnie z rozporządzeniem ministra MSWiA została przedłużona do 13 kwietnia. Zgodnie z przepisami, wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski, muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Są jednak osoby, które są zwolnione z odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Z kwarantanny zwolnione są załogi statków, samolotów, pociągów, żołnierze sił zbrojnych, wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz służby ochrony państwa, którzy wykonują zadania służbowe. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz kierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy samochodami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t w transporcie drogowym rzeczy, a także niezarobkowym transporcie drogowym rzeczy – informuje mjr Katarzyna Walczak, rzecznik prasowa Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Dodajmy, że od piątku 27 marca obowiązkowej kwarantannie przez 14 dni podlegają wszyscy wracający z pracy w Czechach do Polski. Mogą oni uzyskać zaświadczenie o odbyciu kwarantanny w inspektoracie sanitarnym. Takie oświadczenie zgodnie z przepisami można przedłożyć pracodawcy do 3 dni po odbyciu kwarantanny, przy wcześniejszym poinformowaniu o konieczności przebywania w izolacji przez okres 14 dni. 

- W miejscach wyznaczonych na terenie woj. śląskiego i opolskiego, gdzie można przekraczać granicę. Ruch odbywa się na bieżąco – dodaje Katarzyna Walczak. 

Gdzie można przekroczyć granicę z Czechami? Dostępne przejścia drogowe to Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka oraz Głuchołazy. W ruchu pieszym natomiast przekroczyć granicę można na przejściu Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PRZEJŚĆ GRANICZNYCH Z CZECHAMI! Zdjęcia wykonano na przejściach granicznych w Chałupkach, Gorzyczkach (A1) oraz obu przejściach granicznych w Cieszynie.