Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biznes do prezydentów: samo odroczenie podatku nam nie pomoże

Pierwsze reakcje na to, co wymyślił magistrat dla lokalnych przedsiębiorców, nie były entuzjastyczne. Członkowie rady gospodarczej przy prezydencie Polowym mówili o tym na ostatniej wideokonferencji.

Biznes do prezydentów: samo odroczenie podatku nam nie pomoże
Przedsiębiorcy z Raciborza Konrad Migocki i Dawid Wacławczyk

Ankieta

Jak urząd miasta powinien pomóc biznesowi?
Zobacz więcej

Czynsz za 1 zł w kwietniu i maju, odroczenie spłaty podatku od nieruchomości, umorzenia na zasadach dotychczasowych - zależne od decyzji prezydenta, po spełnieniu określonych formalności. To są założenia "pakietu Fity" dla lokalnego biznesu. Wiceprezydent miasta Michał Fita przygotował go wspólnie z wydziałem rozwoju na polecenie prezydenta Dariusza Polowego. Włodarz rozwiał nadzieje przedsiębiorców. Miasto może im pomóc kwotą na poziomie 300-500 zł. Słuchający go biznesmeni raciborscy też byli szczerzy: to skromna pomoc.

Pierwszy reagował Konrad Migocki, który ma sklepy z tekstyliami. Przyznał, że zwykle w kwietniu zaczynał się dobry okres dla handlu, przedświąteczne zakupy, także z udziałem gości z zagranicy. To były żniwa przed "chudymi" wakacjami. - W tej chwili u mnie handlu nie ma. Wstępują pojedyncze osoby. Dałem sprzedawczyniom urlopy płatne - zaznaczył.

Nam odroczenia opłat nic nie dadzą, bo nie mając obrotu, nie będziemy mieli na spłatę i teraz i później - stwierdził Migocki.

Przedsiębiorca, który do niedawna był wiceprezesem Raciborskiej Izby Gospodarczej, widzi, że ludzie koncentrują się na zakupie jedzenia i leków. - Ludzie się boją, nie wyjdą - dodał. O swoim biznesie powiedział, że "kwartał jest stracony".- Sam stoję w sklepie. Część tkanin wydałem gratis na potrzeby szpitali - przekazał uczestnikom "teleposiedzenia" rady gospodarczej.

Samorządowiec i przedsiębiorca branży turystycznej Dawid Wacławczyk apelował do prezydentów, żeby pomoc samorządu szła tylko tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. - Trzeba zadbać o to, aby osoby z niej korzystające wykazały realny wpływ koronawirusa na ich działalność. Inaczej wygląda ta sytuacja w sklepiku spożywczym w lokalu miejskim, który jednak jakieś obroty teraz ma. Dla knajp teraz jest koniec działania, ale za parę tygodni znów się otworzą i zaczną zarabiać. Tymczasem moje biuro podróży już ma odwołane imprezy do końca czerwca w turystyce - zauważył D. Wacławczyk. Twierdzi, że podział środków pomocowych musi być adekwatny do kryzysu w konkretnej branży.

Telekonferencja prezydentów z przedsiębiorcami

Wacławczyk dodał, że przedsiębiorcy są empatyczni wobec siebie. Galeria Dukat, gdzie ma siedzibę jego biuro podróży, udzieliło 75% zniżki w czynszu na 2 miesiące. Radził Miastu skoncentrować się przede wszystkim na oszczędnościach, bo "braki w firmach dotkną szybko urząd". - Nie trzeba przycinać drzew, a oszczędności znaleźć w szkolnictwie. Możliwości samorządu są małe. Oby jego pomoc nie musiała być wydana np. na wyżywienie dla potrzebujących - podsumował Dawid Wacławczyk.

Robert Rumpel ma sklep w budynku należącym do GS-u. Poleca urzędnikom jak najszybciej rozmawiać z prezesami spółdzielni i tam umorzyć podatki od nieruchomości, które są dużymi należnościami.

Bartłomiej Śliwiński sugerował, aby przeorganizować urząd miasta i starostwo, tak by mogły wydawać decyzje i kontynuować procedury. Przerwa w normalnej działalności urzędów spowoduje po ustaniu pandemii wielotygodniowe opóźnienia w działalności gospodarczej. Dowodził tego na przykładzie zwlekania z wydaniem pozwolenia na budowę, od którego zależą następne kroki w postępowaniu inwestycyjnym. - Skutki takich ograniczeń będziemy jeszcze długo odczuwać - prognozował.

Ireneusz Burek przewodniczący radzie gospodarczej podkreślił, że samorząd może i powinien zrobić więcej niż to co niezbędne.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~czasNaZmiany (78.31. * .167) 30.03.2020 09:32

Ile zarabia prezes największej spółdzielni w Raciborzu? I czy z powodu pandemii ktoś jest mu w stanie obniżyć pensję? A to ciekawe..... https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1439728,ile-zarabiaja-prezesi-spoldzielni-mieszkaniowych.html

~czasNaZmiany (78.31. * .167) 30.03.2020 09:30

Czy to prawda, że prezesi spółdzielni mieszkaniowych w Polsce zarabiają nawet 60 tysięcy złotych na miesiąc?

~Future (5.173. * .94) 29.03.2020 22:12

Bardzo prosimy również o zajęcie pozycji Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna. Za przykładem Galerii Dukat prosimy o rozważenie pomocy tym którzy są jej najemcami i mają zamknięte. Byłoby bardzo miło. Lepiej pomoc sobie wzajemnie niż szukać nowych najemców. A tych z pewnością tak szybko nie będzie, nikt nie będzie miał Kapitału na nowe inwestycje.