Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Radni Raciborza czekają na prezydenta Andrzeja Dudę

28.03.2020 10:48 | 3 komentarze | ma.w

Samorządowcy z Batorego postanowili zaczekać na uchwalenie przez parlament i podpisanie przez głowę państwa nowych przepisów antykryzysowych, związanych z funkcjonowaniem państwa wobec walki z COVID-19. Tak zdaniem prezydenta Polowego będzie bezpieczniej pod kątem prawnym. W Raciborzu obawiają się, że prawnicy wojewody nie uznaliby wcześniej za prawomocne, uchwał podjętych przez miejscową radę.

Radni Raciborza czekają na prezydenta Andrzeja Dudę
Przewodniczący rady miasta Leon Fiołka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powodem zwołania sesji jest konieczność uchwalenia zmian w budżecie miasta, tak aby można było aplikować o projekty unijne w urzędzie marszałkowskim. Miasto musi wykazać wkład własny w takich projektach.

Od początku marca, kiedy tylko koronawirus pojawił się w szpitalu na Gamowskiej i wojewoda przekształcił lecznicę w placówkę zakaźną, o zwołanie sesji nadzwyczajnej apelował radny Piotr Klima szef klubu radnych RSS Nasze Miasto. Zaraz po nim wnioskował o to klub radnych Razem dla Raciborza. Prezydent Dariusz Polowy z przewodniczącym Leonem Fiołką odrzucali te głosy, tłumacząc, że to nie czas na politykowanie, a poza tym zgłoszenia radnych nie spełniały warunków formalnych.

Od tygodnia o zwołaniu sesji mówi już cała koalicja Polowy - Fita rządząca Raciborzem. Problemem było czy można takie posiedzenie przeprowadzić w formie telekonferencji. Miasto kupiło specjalne oprogramowanie i jest gotowe do zorganizowania sesji. - Czekamy na uchwalenie stosownych przepisów przez parlament. Termin sesji zależy od tego, ile to zajmie w Warszawie - powiedział nam prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Posiedzenie może odbyć się w środku tygodnia, prawdopodobnie w tradycyjnym dniu sesyjnym - w środę.

W magistracie są zadowoleni z technicznej obsługi posiedzenia Konsultacyjnej Rady Gospodarczej w miniony czwartek 26 marca i na tej zasadzie chcą zorganizować sesję. Radni będą w swoich domach i połączą się z przewodniczącym Leonem Fiołką w sali kolumnowej urzędu. Obowiązywał będzie system e-sesja, przez który odbędą się głosowania. Sesję będzie można oglądać na żywo za pośrednictwem tego serwisu.

Nie wiadomo jeszcze czy w posiedzeniu wezmą udział np.dyrektor szpitala Ryszard Rudnik, czy starosta raciborski Grzegorz Swoboda. O to wnioskował radny Piotr Klima i radni Razem dla Raciborza. Chcą rozmawiać o funkcjonowaniu szpitala zakaźnego.

Radni klubu Niezależni Michała Fity zamierzają rozmawiać o miejskim pakiecie gospodarczym dla lokalnych przedsiębiorców. Został już wstępnie omówiony z przedstawicielami miejscowego biznesu.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu