Wtorek, 31 marca 2020

imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny

RSS

Zdany egzamin z harcerskiej postawy. Dwójka młodych druhów ratowała motocyklistę!

25.03.2020 15:18 | 0 komentarzy | art

Dwóch druhów 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury z Czyżowic – rodzeństwo Edyta i Adam Sitko – natychmiast ruszyło na pomoc motocykliście, który roztrzaskał się niemal u bramy domu, w którym mieszkają przy ul. Czyżowickiej w Wodzisławiu Śl.

Zdany egzamin z harcerskiej postawy. Dwójka młodych druhów ratowała motocyklistę!
Adam i Edyta Sitko. Fot. 16 DH im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

17 marca na ul. Czyżowickiej doszło do upadku motocyklisty. Według relacji świadków kierowca motocykla najechał na krawężnik, wskutek czego stracił panowanie nad pojazdem. Kierowca spadł z motocykla. Szczęściem w nieszczęściu nie wpadł pod nadjeżdżające samochody, a znalazł się pod własnym pojazdem.

Sytuację widziała mieszkanka domu, przy którym doszło do wypadku, która jest mamą dwóch harcerzy 16 DH im. Żwirki i Wigury w pobliskich Czyżowicach. - Krzyknęła, że wypadek, na co natychmiast zareagowali jej córka i syn. Edyta pobiegła od razu na miejsce zdarzenia, Adam pobiegł do samochodu po apteczkę – opowiada hm. Bronisław Kwiatoń, drużynowy 16 DH im. Żwirki i Wigury.

Młodzi harcerze ostrożnie zdjęli kask poszkodowanego i rozbite okulary. Okazało się, że motocyklista obficie krwawi z nosa, a jego pozycja jest na tyle niebezpieczna, że spływająca do ust krew może spowodować zakrztuszenie. Młodzi harcerze nie spanikowali, choć jak później przyznali, emocji nie brakowało. I choć wokół było kilkanaście innych, dorosłych osób, to tylko oni mieli wystarczającą wiedzę na temat tego, jak pomóc poszkodowanemu. - Dosłownie 9 lutego ukończyli kurs pierwszej pomocy – zaznacza hm. Kwiatoń.

Harcerze ułożyli poszkodowanego w bezpiecznej pozycji i utrzymali z nim kontakt do przyjazdu służb ratowniczych. Poszkodowany 64-letni motocyklista został zabrany przez zespół Pogotowia Ratunkowego. Okazało się, że ma złamany nos i uszkodzoną przegrodę nosową, co zaowocowało obfitym krwawieniem. Młodzi druhowie zostali pochwaleni przez strażaków, obecnych na miejscu akcji.

- A nam zostaje wyrazić wielki szacunek i uznanie dla obu naszych ratowników, którzy przecież zupełnie niedawno ukończyli swój kurs. Dzisiaj możemy uznać, że dh Edyta i dh Adam zdali swój najważniejszy egzamin z harcerskiej postawy – podkreśla hm Bronisław Kwiatoń.

Dodajmy, że dzień później, tj. 18 marca niemal w tym samym miejscu doszło do bardzo podobnego zdarzenia. Tym razem 63-letni kierowca skutera przewrócił się i wylądował w przydrożnym rowie. W wyniku zdarzenia został zabrany do szpitala.