Czwartek, 2 kwietnia 2020

imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana

RSS

Biskup opolski Andrzej Czaja przełożył uroczystości Bierzmowania oraz Pierwszej Komunii

25.03.2020 10:51 | 1 komentarz | żet

Zawieszenie posługi niepełnoletnich ministrantów, spowiedź tylko poza konfesjonałem, ograniczenie liczby uczestników mszy świętych, zawieszenie nabożeństw Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali, przełożenie uroczystości Bierzmowania oraz Pierwszej Komunii Świętej - to główne zmiany wprowadzone na terenie Diecezji Opolskiej przez biskupa Andrzeja Czaję (na zdj.).

Biskup opolski Andrzej Czaja przełożył uroczystości Bierzmowania oraz Pierwszej Komunii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie więcej niż pięć osób na mszy świętej

Biskup opolski Andrzej Czaja do odwołania przedłużył dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i dni świąteczne dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji. Proboszczowie zostali zobowiązani do przestrzegania, aby w żadnym obrzędzie religijnym nie uczestniczyło więcej niż pięć osób jednocześnie (z wyłączeniem osób pełniących posługę liturgiczną). We mszach świętych może uczestniczyć jedynie pięć osób z rodziny, która zamówiła intencję. W przypadku mszy koncelebrowanych, liczbę uczestników należy rozłożyć na liczbę przyjętych intencji.

Co z pogrzebami?

- Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Poza duchownym i pracownikami firmy pogrzebowej może w nich wziąć udział jedynie pięć osób z najbliższej rodziny zmarłego. Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu według tych samych zasad albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby - czytamy w dekrecie biskupa.

Kościoły otwarte, ale bez nabożeństw

Biskup zadecydował o odwołaniu nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Zawieszone zostają również wszelkie rekolekcje, misje, wyjazdy i spotkania formacyjne, a także konferencje dekanalne.

- Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zaleceniem czuwania nad tym, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie - informuje biskup.

Spowiedź tylko poza konfesjonałem

Ograniczenia dotyczą również spowiedzi świętej. - Z uwagi na ograniczenia możliwości sprawowania Sakramentu Pokuty, niech podstawową formą pojednania z Bogiem i Kościołem stanie się w tym czasie akt żalu doskonałego. Należy zachęcać wiernych do wzbudzania aktów tego żalu po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi ich do trwania w stanie łaski. Wiernym, którzy bardzo o to proszą, należy jednak umożliwić przystąpienie do Sakramentu Pokuty w czasie adoracji, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem oraz ścisłym respektowaniu przepisu, ograniczającego liczbę wiernych, przebywających w danym czasie w kościele, do pięciu osób - czytamy w dekrecie biskupa.

Spowiedź nie będzie prowadzona w zamkniętych konfesjonałach. Biskup zaleca przeniesienie jej do kaplic bocznych lub innych pomieszczeń tego typu, a jeśli takich brak, do otwartych miejsc w kościele. - Tam należy spowiadać, jeśli to możliwe, przy klęczniku z kratą, na którą nałożona jest solidna folia ochronna. Folię te należy przynajmniej kilka razy w ciągu dnia dezynfekować i codziennie zmieniać. Spowiednicy powinni być do dyspozycji wiernych w ciągu całego dnia, tak by wyspowiadać każdego, komu na tym bardzo zależy, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu - zastrzega biskup.

Ministranci tylko pełnoletni

Zgodnie z dekretem biskupa, osoby nieletnie nie mogą być dopuszczane do służby przy ołtarzu tak długo, jak długo zawieszone będą zajęcia w szkołach. Biskup zawiesił również posługę szafarzy.

Bierzmowanie i Pierwsza Komunia najwcześniej we wrześniu

Bierzmowania i Pierwsze Komunie święte przeniesione zostaną na dalszy termin - nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br.

Cały dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai dostępny jest TUTAJ.


Do Diecezji Opolskiej należą m.in. dekanaty w Łanach (tam m.in. parafie w Modzurowie oraz Sławikowie), Pietrowicach Wielkich (parafie w Borucinie, Cyprzanowie, Gamowie, Krowiarkach, Krzanowicach, Krzanowicach, Makowie, Pawłowie, Pietrowicach Wlk., Samborowicach oraz Wojnowicach) oraz Raciborzu (parafie w Łubowicach, Raciborzu - bez Brzezia - i Rudniku).Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.