Wtorek, 31 marca 2020

imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny

RSS

Kolejne ograniczenia w autobusach MZK. Mniej pasażerów i wspólny bilet z ZTZ Rybnik

25.03.2020 10:14 | 0 komentarzy | ska

Władze centralne, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19, wprowadziły wytyczne dotyczące komunikacji zbiorowej. Do 11 kwietnia dozwolona liczba osób, jakie mogą przebywać w środkach komunikacji miejskiej, musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu. W przypadku standardowego autobusu komunikacji miejskiej MZK (ok. 30 miejsc siedzących) maksymalna liczba pasażerów to 15 osób.

Kolejne ograniczenia w autobusach MZK. Mniej pasażerów i wspólny bilet z ZTZ Rybnik
fot. MZK Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejne ograniczenia w autobusach MZK. Mniej pasażerów i wspólny bilet z ZTZ Rybnik

Mamy do czynienia z sytuacją szczególną. Ograniczenia są wprowadzane z uwagi na zdrowie i życie pasażerów. W przypadkach zauważalnych przekroczeń liczby podróżnych można się spodziewać reakcji MZK. Liczymy jednak przede wszystkim na rozsądek i rozwagę podróżnych.

Jeśli okaże się, że liczba pasażerów w konkretnym przypadku jest znacznie większa, kursy te zostaną wzmocnione dodatkowymi autobusami. Nie będzie to możliwe bez dokładnych danych dotyczących liczby osób w pojeździe, dlatego tak ważne jest przykładanie e-biletu do kasownika przez wszystkich pasażerów. W przeciwnym razie dane gromadzone w systemie obsługi podróżnych nie będą pełne i miarodajne.

Na jednym bilecie także komunikacją rybnicką

Sytuacja związana z koronawirusem doprowadziła do czegoś, co już dawno powinno funkcjonować w komunikacji autobusowej w regionie. To wspólny bilet. Na razie tymczasowy. - Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju porozumiał się z rybnickim Zarządem Transportu Zbiorowego w sprawie udogodnień dla pasażerów. Od 26 marca bilety okresowe (miesięczne, dwutygodniowe i tygodniowe) zakupione w MZK będą honorowane w ZTZ i odwrotnie. Oznacza to spore ułatwienia dla pasażerów korzystających na co dzień z usług obu wspomnianych instytucji. Skorzystają mieszkańcy wielu miast i gmin, m.in. Radlina, Pszowa czy Rydułtów. Zasady te obowiązują tymczasowo. Są swoistym programem pilotażowym, który, być może w niedalekiej przyszłości, wprowadzony zostanie na stałe - informuje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie-Zdrój. 

Przypominamy, że doładowanie biletu okresowego jest możliwe bez konieczności wychodzenia z domu za pośrednictwem strony internetowej www.e-biletmzkjastrzebie.com. W obecnej sytuacji (stan epidemii) to najlepsza forma uzupełnienia środków.