Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Prezydent Kieca poskarżył się na radnych

25.03.2020 07:00 | 26 komentarzy | juk

Prezydent Wodzisławia Śl. miał wątpliwości co do prawidłowości podjętej przez radnych jednej z uchwał. - Napisał pismo tzw. uprzejmie donoszę na nasze działania - informuje część rajców. Prezydent zarzuty odpiera twierdząc, że pismo miało charakter wniosku interpretacyjnego.

Prezydent Kieca poskarżył się na radnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Na początku stycznia prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca złożył pismo do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Było ono pokłosiem uchwalenia przez radnych pod koniec grudnia budżetu miasta na 2020 r. Przypomnijmy, że radni z koalicji tzw. większościowej przedstawili swoje propozycje poprawek do budżetu zaproponowanego przez prezydenta. Argumentował on, że nie wszystkie poprawki są uprawnione, bo taka ingerencja w budżet może uniemożliwić mu prowadzenie działalności statutowej. Zapowiadał, że zabraknie pieniędzy np. na plakaty informujące o wydarzeniach kulturalnych i sportowych w mieście. Z kolei radni wytykali prezydentowi, że pozostaje on obojętny na ich wnioski i sugestie dotyczące różnych spraw w mieście, że włodarz szuka oszczędności tam, gdzie nie powinien. Koniec końców uchwała budżetowa została przegłosowana.

Wątpliwości prezydenta

W piśmie do katowickiego RIO prezydent zwraca uwagę, że rada „podejmując uchwałę w sprawie budżetu miasta Wodzisławia Śl. na 2020 r. wprowadziła z własnej inicjatywy szereg poprawek”. Wskazał, że zostały np. zmienione dotychczasowe zasady opłaty targowej. W efekcie wprowadzono zwolnienia z tej opłaty, a w uchwale budżetowej nie wskazano, co miałoby zrekompensować skutki tej decyzji. Ponadto prezydent w piśmie zauważył, że „organ stanowiący nie zmniejszył w budżecie wydatków bieżących, jak i nie wskazał źródeł dochodów w wysokości, które rekompensują ubytki dochodów z tytułu podatku od nieruchomości w wyniku przyjęcia niższych stawek niż były proponowane”.

Działania rady były poprawne

Sprawa ujrzała światło dzienne podczas lutowej sesji. - Pan prezydent zgłosił tzw. uprzejmie donoszę do katowickiego oddziału Regionalnej Izby Obrachunkowej na działania radny w sprawie uchwalania budżetu miasta na 2020 r. - mówił przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. - Wraz z radnymi Krystyną Warcok, Adamem Króliczkiem i Adrianem Jędryką byliśmy na spotkaniu wyjaśniającym tę sprawę - dodał. Szwagrzak wyjaśnił, że rozmowy trwały około godziny. Nie uczestniczył w nich prezydent Kieca, a reprezentowali go: radca prawny Aleksander Guła i skarbnik miasta Jacek Matyja. - Wytłumaczyłem urzędnikom RIO, dlaczego rada tak, a nie inaczej postąpiła z budżetem. Nie stwierdzili oni naruszenia prawa w wydanych uchwałach. Działania rady były więc poprawne – podkreślił Szwagrzak.

Prezydent: to nie był donos

Do sprawy odniósł się również prezydent Kieca. - Każdy, kto zapozna się z tym pismem zauważy, że nie jest to forma żadnego donosu. Nie czuję się w obowiązku interpretowania wszystkich uchwał i przepisów, dlatego dla jasności procedowania budżetu postanowiłem wystąpić z wnioskiem interpretacyjnym w tej sprawie do RIO - mówił. Mieczysław Kieca zapowiedział również, że w każdym przypadku kiedy będzie czuł, że potrzeba jakiejś interpretacji w związku z niejasnościami w przepisach prawa, skorzysta z takiej możliwości.

(juk)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.